Rewolucyjne zmiany w programie Czyste Powietrze!

czyste powietrze program

Tylko kotły spełniające najwyższe wymagania emisyjne, mogą liczyć na dofinansowanie nawet 12 000 zł. Warto wybrać to, co najlepsze na rynku, aby oszczędzać na ogrzewaniu i chronić powietrze. Sprawdzamy, jak otrzymać dofinansowanie na kocioł na pellet.

9 marca 2020 roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska opublikował nową wersję programu priorytetowego Czyste Powietrze. Jego celem jest poprawa jakości powietrza w Polsce poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych. Rząd chce przeznaczyć na ten cel aż 100 mld złotych i jest to pierwszy taki program na rzecz poprawy powietrza.


Sprawdź również: Czyste powietrze – czy można je tworzyć?


Nowa wersja programu to ułatwienia w dostępie do dofinansowań, krótsze terminy oczekiwania na rozpatrzenie wniosku oraz możliwość otrzymania nawet 12 000 zł dofinansowania na zakup kotła na pellet. Nowością w programie jest uzależnienie wysokości dofinasowania od parametrów technicznych kotłów. Im bardziej ekologiczny, tym więcej pieniędzy można otrzymać. Dotację można łączyć z podatkową ulgą termomodernizacyjną.

Dofinansowanie przewidziane jest dla całych budynków jednorodzinnych lub wydzielonych lokali z odrębną księgą wieczystą. Dużym ułatwieniem będzie składanie zaświadczeń, które z czasem będzie trzeba potwierdzić, więc pozwoli to na szybkie złożenie wniosku i jak zapowiada Prezes NFOŚiGW Piotr Woźny – otrzymanie decyzji nawet w terminie do 30 dni. Co wchodzi w skład kosztów, na które można otrzymać dofinansowanie?

 

Jaka moc kotła do mojego domu?

 

 1. Kocioł na pellet drzewny:
  1. w klasie efektywności energetycznej A+
  2. spełniający co najmniej wymagania dyrektywy Ecodesign
  3. emitować pyłów 20 mg/m3 lub mniej, aby otrzymać wyższe dofinansowanie
  4. nie może posiadać rusztu awaryjnego
 2. Dodatkowy magazyn na pellet z pneumatycznym podawaniem do kotła.
 3. Osprzęt hydrauliczny: rury, kształtki, zawory, pompy, naczynia.
 4. Wentylacja nawiewna.
 5. Czopuch i komin.
 6. Zbiornik buforowy do akumulacji wody do centralnego ogrzewania.
 7. Zasobnik na ciepłą wodę użytkową z osprzętem hydraulicznym i pompą.

Jaki wybrać kocioł na pellet?

Godne polecenia są kotły, które zapewniają duże oszczędności, niskie zużycie opału oraz nie zabierają czasu na czyszczenie. Z uwagi na ograniczenia emisji pyłów wielu producentów będzie mogło zaoferować jedynie pojedyncze modele i trzeba być czujnym, czy nie oferują czegoś co chcą sprzedać, a nie to, co jest dla nas najlepsze. Często proponują, zbyt dużej mocy kocioł, co powoduje za duże zużycie opału i szybsze zużywanie się kotła. Dobór odpowiedniej mocy jest szczególnie ważny, gdy dokonujemy ocieplenia domu.

Jeśli do tej pory w kotłowni był kocioł 20kW na węgiel, to po termomodernizacji możesz już myśleć nawet o 12 kW na pellet. Kiedyś przyjmowało się, że dla 100m2 dobry kocioł to nawet 20 kW. Obecnie dla 100m2 nawet 15 kW może być za dużo. Jeżeli ogrzewasz z kotła dom i ciepłą wodę użytkową dla nieocieplonego przyjmij przelicznik 1,2 kW na 10m2. Dla ocieplonego domu wystarczy 1 kW na 10m2.

Podane wartości są szacunkowe i najlepiej jest wykonać audyt energetyczny. Przewymiarowany kocioł to strata pieniędzy, trucie środowiska i szybkie zużycie kotła. Ile kosztuje kocioł na pellet, który spełnia wymagania programu Czyste Powietrze? Sprawdzając ofertę firmy KOSTRZEWA – Lidera kotłów na pellet w Polsce (www.kostrzewa.com.pl) można dostrzec, aż 26 kotłów, które spełniają wymagania programu Czyste Powietrze. Ceny kotłów zaczynają się od 7 990 zł brutto (Vat 8 proc.), zatem z dofinansowaniem możesz mieć kocioł już za 3 196 zł a nawet mniej przy skorzystaniu z ulgi podatkowej!

Tekst: Tomasz Nowak
Zdjęcie: pixabay.com

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Zieloną Gminę.W internecie za darmo:

Całe wydanie znajdziesz też tutaj. Dlatego kliknij i sprawdź!

Materiał promocyjny
Zdjęcie: pixabay.com

This post is also available in: polski