Gaz ziemny można skutecznie zastąpić alternatywnymi paliwami, które da się produkować, a nie wydobywać. Taką rolę może pełnić e-metan, czyli syntetyczny i odnawialny gaz wytwarzany z CO2 i wodoru. Według przewidywań dla nowych technologii – to ten gaz będzie towarzyszył biometanowni na drodze do dekarbonizacji sektorów, w których elektryfikacja nie jest możliwa.
E-metan to jeden z przykładów szeroko pojętej technologii Power-to-X, które zakłada wytwarzanie paliw poprzez zastosowanie odnawialnej energii elektrycznej. W przypadku tego gazu syntetycznego jako podstawowe substraty do produkcji używane są: biogeniczny dwutlenek węgla oraz zielony wodór.
Innowacyjne paliwo łączące wiele technologii
Produkcja zielonego wodoru może być sposobem na magazynowanie części niestabilnej energii pochodzącej z pogodozależnych OZE. Z kolei źródłem dwutlenku węgla dla procesu wytwarzania e-metanu może stać się wychwyt jakichkolwiek emisji. Może to być CO2 pochodzące z oczyszczania biogazu do biometanu lub wychwytywania dwutlenku węgla z procesów technologicznych albo geotermii. W ten sposób wykorzystanie energii odnawialnej pozwala rozdysponować nieuniknione w wielu obszarach emisje gazu cieplarnianego.
Ważną zaletą e-metanu jest to, że może on w pełni wykorzystywać infrastrukturę służącą obecnie dla gazu ziemnego i biometanu. Dotyczy to także skraplania go do LNG i sprężania do CNG oraz wykorzystywania w tych samych pojazdach. Inne paliwa Power-to-X, jak choćby e-metanol czy amoniak, wymagałyby stworzenia dedykowanych silników i infrastruktury magazynowej oraz przesyłowej.
E-metan jako odpowiedź na potrzeby
Wytwarzanie e-metanu odbywa się na drodze metanizacji katalitycznej. Ten proces zachodzi w warunkach wysokiego ciśnienia i wysokiej temperatury. Konieczność zapewnienia takich warunków powoduje, że jest to proces energochłonny. Wobec tego zrównoważone wytwarzanie e-metanu jest możliwe wyłącznie przy wytwarzaniu energii z OZE.
Czytaj też: Co ma wiatrak do biometanu…
Już teraz metanizacja katalityczna jest powszechnie wykorzystywana do produkcji paliw syntetycznych stosowanych w przemyśle. Istnieją także metody przetwarzania biogennego dwutlenku węgla bezpośrednio z procesu oczyszczania biogazu do biometanu, co optymalizuje koszty i pozwala zupełnie zniwelować emisje z instalacji.
Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!
Zdjęcie: Shutterstock
Źródło: Gasum, Klimatopedia, Cycle0
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE