– Każdego roku globalnie produkowanych jest 15 mln t pelletu z certyfikatem ENplus – powiedział Manolis Karampinis, dyrektor w Bioenergy Europe. Kontynentem o największej produkcji wciąż pozostaje Europa, pomimo rozchwiania rynkowego, jakie odnotowała w ostatnich 2 latach. Ale może to już ten moment, gdy zawirowania dobiegają końca?

Reklama

W dniach 10-11 czerwca w hotelu Nadmorskim odbyło się 9. Forum Pelletu. Wydarzenie było przestrzenią dla rozmów eksperckich na temat obecnej sytuacji rynkowej oraz wyzwań i szans, jakie stoją przed branżą.

Pellet nie traci na popularności

– Co roku wykorzystanie pelletu na świecie wzrasta o 1 mln t – powiedziała Agnieszka Kędziora-Urbanowicz, wiceprezeska Polskiej Rady Pelletu.

Pellet odnotowuje wzrost, a branżowi specjaliści spodziewają się dalszego zwiększania jego popularności.

– Naszym zdaniem obecnie zużycie pelletu na rynku przemysłowym i indywidualnym w Polsce wynosi blisko 2 mln t rocznie. Wystarczy wziąć pod uwagę to, że w kraju pracuje już 400 tys. kotłów na pellet. Do 2026 r. spodziewamy się wzrostu zużycia do poziomu 7,42 mln t. Ten szacunek wynika z podsumowania mocy projektów, które już teraz są w opracowaniu – wskazał Tomasz Śmilgiewicz, dyrektor sprzedaży w CM Biomass.

Małgorzata Dzięgała, Pellet4Future; Adam Sarnaszek, Polska Rada Pelletu; Agnieszka Stempska, Cedrus

W Polsce termomodernizacja także może stać się przyczynkiem do wzrostu sektora.

– Utrzymanie obecnego tempa wymiany urządzeń grzewczych w ramach programu „Czyste Powietrze”, spowoduje zastąpienie 30% kotłów węglowych kotłami na pellet – ocenił Adam Sarnaszek, prezes Polskiej Rady Pelletu.

Jest o co walczyć, bo obecnie 55,95% indywidualnych urządzeń grzewczych jest zasilanych właśnie węglem.


Czytaj też: „Czyste Powietrze” ma nowego lidera


Idą zmiany ułatwiające produkcję i sprzedaż

Upowszechniają się nowe metody transportu, pozwalające na lepsze dopasowanie do potrzeb klientów oraz zwiększające ekologiczność tego paliwa. Wśród takich alternatyw wymienić można dostawę załadunku luzem, bezpośrednio do domu lub pelletomaty, co zmniejsza wykorzystanie folii opakowaniowej. Coraz częściej konsumenci wybierają także kupno przez internet, a Pellet4Future dysponuje platformą idealnie dopasowaną do takiej dystrybucji.

– Platforma istnieje od 2 lat i w tym czasie odnotowujemy stały wzrost zainteresowania klientów – stwierdziła Małgorzata Dzięgała z Pellet4Future.

Pojawia się także coraz więcej rozwiązań, które usprawniają produkcję i poprawiają jakość granulatu drzewnego. Podczas wydarzenia nie zabrakło ekspertów z każdego obszaru: od suszenia i wytwarzania granulatu, przez kwestie związane z bezpieczeństwem czy przechowywaniem.

Mikołay Matschay, Skavska Hale

– Mobilne hale mają tę zaletę, że nie wymagają pozwolenia na budowę – wskazał Mikołaj Matschay z firmy Skavska Hale Sp. z o.o.

Podczas prelekcji Paweł Reck z Technomaszbud scharakteryzował najczęstsze błędy produkcji pelletu. Wśród nich wymienił m.in. nieprawidłowy dobór matrycy czy nie wzięcie pod uwagę konieczności bieżącego serwisowania części szczególnie narażonych na eksploatację.

Popyt i podaż

Zapotrzebowanie na zrębki drzewne rzeczywiście jest duże, dlatego obecnie konieczne jest radzenie sobie różnymi metodami, aby je pozyskać.

– W ostatnim czasie odnotowaliśmy zwiększoną liczbę zamówień na urządzenia do oczyszczania surowca – wskazała Agnieszka Stempska, dyrektor generalna spółki CEDRUS.

Niedobór biomasy drzewnej odbija się na cenach, które pomimo że dla odbiorców mogą wydawać się wysokie, nie pokrywają kosztów produkcji.

– Pelletu nie będzie wystarczająco dużo – ocenił Szymon Karwowski, dyrektor handlowy w Sylva. – Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego podała informację, że przetarcie drewna w Polsce spadło o 30-40% – dodał.

Mariusz Błasiak z Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych także przyznał, że może pojawić się problem z dostępem do odpowiedniej ilości zrębek. Rząd planuje ograniczenie pozyskania drewna z lasów o 20%, a to z pewnością nie przysłuży się pokryciu zapotrzebowania.

A zainteresowanie kotłami na biomasę stale rośnie.

– To, co wydarzy się w tym roku, przebije nawet 2021. W sierpniu zabraknie kotłów i komponentów do ich budowy, a czas oczekiwania na zamówienie będzie wynosił nawet do 3 miesięcy – oceniła Aleksandra Jurkowska-Szymczyk, wiceprezes ds. rozwoju biznesowego w Izbie Gospodarczej Urządzeń OZE.


Czytaj też: UOKiK skontrolował pompy ciepła. 94% urządzeń nie spełniło wymagań


Gdański Terminal Masowy

GBT Gdański Terminal Masowy, 9. Forum Pelletu

Podczas drugiego dnia wydarzenia, uczestnicy mieli okazję zwiedzić GBT Gdański Terminal Masowy. Obiekt może magazynować jednocześnie do 65 tys. t ładunku, z czego na przechowywanie przeznaczone są silosy oraz namioty.

Jak dowiedzieliśmy się w trakcie zwiedzania, w przypadku pelletu możliwe jest rozładowywanie około 350 t w ciągu godziny, co ma związek z dostosowywaniem prędkości nasypu do łamliwości towaru. Obecnie terminal zajmuje się jednak głównie obsługą ładunków ze zbożem ze względu na sytuację na świecie. W rekordowym roku udało się dokonać przeładunku na poziomie 1 380 000 t surowców.

W bezpośredniej odległości GBT znajduje się słodownia Malteurop, którą również udostępniono do zwiedzania. Co ważne, na terenie obiektu działa elektrociepłownia wykorzystująca kocioł na biomasę o 4 MWe i 1 MWt. Pozyskana w kogeneracji energia elektryczna i termiczna są wykorzystywane na cele własne zakładu, pokrywając połowę jego zapotrzebowania. Uczestnicy poznali każdy etap wytwarzania słodu, a także odwiedzili biomasową elektrociepłownię.


Czytaj też: Jakie będą ceny pelletu po wakacjach? Sprawdź prognozy producentów [SONDA]


Bure Misie

Jak co roku, na Forum Pelletu pojawili się członkowie Fundacji Wspólnoty Burego Misia im. B. Jańskiego. Wspólnie tworzą oni osadę dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Funkcjonowanie takiego obiektu nie mogłoby się odbywać bez charytatywnego wsparcia ze strony darczyńców. Pomocą może być chociażby oddanie do użytku pelletu, który jest wykorzystywany w budynkach osady. Więcej informacji na stronie internetowej: buremisie.org.pl

Fabryka pelletu. Czytaj za darmo w internecie!

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE