Był Śląsk, było Pomorze, teraz czas na Mazowsze. To właśnie w tym regionie w 2023 r. złożono najwięcej wniosków na wymianę starego kotła i termomodernizację budynku, co sprawiło, że województwo mazowieckie zostało liderem rankingu programu „Czyste Powietrze”.

Reklama

Ranking programu „Czyste Powietrze”

Według Polskiego Alarmu Smogowego, który sprawdza gdzie i w jakim tempie likwidowane są kopciuchy, na 30 najaktywniejszych w zeszłym roku gmin w Polsce aż dwanaście leży na Mazowszu. W regionie złożono ponad 27 tys. wniosków na wymianę źródła ciepła i termomodernizację budynku. Także Śląsk może pochwalić się dobrym wynikiem, bo 25 tys. wniosków dało mu drugą pozycję w zestawieniu. Trzecia pozycja należała do Małopolski, gdzie ok. 23 tys.mieszkańców wnioskowało o dofinansowanie. 

Liderem wśród gmin okazał się mazowiecki Radzanów, gdzie aż jedna ósma mieszkańców wszystkich domów jednorodzinnych złożyła wniosek o dotację.


9. Forum Pelletu – sprawdź program!


Wymiana kopciuchów musi nabrać tempa

Polski Alarm Smogowy zauważa jednocześnie, że w całym województwie mazowieckim obowiązuje już zakaz użytkowania kopciuchów, a od stycznia 2028 roku w sześciu powiatach wokół Warszawy wchodzi w życie zakaz spalania węgla w gospodarstwach domowych, dlatego ważne jest utrzymanie wysokiego tempa wymiany kotłów.

Niestety, jak podkreślają specjaliści, w tzw. „obwarzanku” warszawskim nie ma na tym polu dużych sukcesów. Obliczono, że wymiany wymaga prawie 40 tysięcy kopciuchów, a wg PAS, wniosków do programu Czyste Powietrze złożono tylko 3447. Najlepiej w regionie radziły sobie gminy: Wiązowna, Halinów i Góra Kalwaria, ale nawet tam liczba wniosków złożonych w 2023 roku nie przekroczyła dwustu. Jak wynika z analizy liczby złożonych wniosków, nie tylko w „obwarzanku”, ale na całym Mazowszu wymiana źródeł ciepła powinna nabrać tempa.

Fabryka pelletu. Czytaj za darmo w internecie!

źródło: PAS

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE