Produkcja roślinna pod osłonami wymaga ogromnych nakładów energetycznych. W Polsce najpowszechniej stosowany do ogrzewania jest miał, jednak być może branża ogrodnicza niedługo sięgnie po tańsze i bardziej efektywne zamienniki.

Postawienie na ciepło odpadowe z punktu widzenia producenta szklarniowego ma szereg zalet. Na tle instalacji korzystających z kotłów węglowych takie rozwiązanie okazuje się praktycznie bezobsługowe. Nie wymaga dostarczania paliwa do systemu grzewczego ani oczyszczania go z popiołu.

Reklama

Ciepło odpadowe z pobliskich elektrowni

Uprawy hydroponiczne ze względu na specyficzne środowisko odznaczają się dość szczegółowymi wymaganiami, także w zakresie ciepła. Ciepło odpadowe gwarantuje możliwość zapewnienia stałych precyzyjnych warunków.  Jedną z firm stosujących tego typu rozwiązanie jest Citronex. Zajmuje się ona m.in. uprawą pomidorów w systemie hydroponicznym w Bogatyni.

Szklarnie Citronex w Bogatyni powstały w 2013 roku. Ciepło odpadowe pozyskiwane jest z elektrowni Turów, która od 2030 r. stopniowo będzie wygaszana. To jedyne źródło grzewcze dla położonych tam szklarni, dlatego firma z czasem będzie zmuszona zmienić metodę dostarczania ciepła do szklarni.


Czytaj też: Stanowisko europejskich naukowców w sprawie biomasy i klimatu


Z pewnością taki obrót spraw wpłynie także na rozwój przedsiębiorstwa. Początkowym zamiarem firmy było rozbudowanie areału upraw z obecnych 10 ha do aż 100 ha. Owszem, wciąż powstają nowe obiekty w Polsce i za granicą, jednak na ternie Bogatyni nie buduje się nowych szklarni.

„Elektrownia Turów ma działać do 2036 r., a ten termin jest dla nas na tyle odległy, że nie zaczęliśmy jeszcze zastanawiać się nad zmianą systemu ogrzewania upraw” – komentuje nieoficjalnie jeden z pracowników firmy Citronex w Bogatyni.

 

Pompy ciepła w ogrodnictwie

Pompy jako dolne źródło ciepła mogą używać ciepła odpadowego pochodzącego z przechowalni owoców i warzyw, a także z pryzmy kompostowej. W przypadku korzystania z pryzmy kompostowej dużą zaletą jest obniżenie kosztów utylizacji odpadów powstających w procesie produkcyjnym oraz uzyskanie wartościowej materii organicznej do nawożenia, która może zostać ponownie wykorzystana lub odsprzedana innemu gospodarstwu. Instaluje się w tym celu pompę ciepła o obiegu cyrkulacyjnym.


Czytaj też: Mniej niebezpiecznych odpadów dzięki nowej inwestycji na Pomorzu


Dla regulacji temperatury wewnątrz obiektów szklarniowych warto sięgnąć także po akumulatory ciepła współpracujące z pompami. W ciągu dnia magazynowana jest w nich nadmiarowa energia, która zostaje oddana do tuneli podczas nocnego spadku temperatur. Skutkuje to mniejszymi nakładami finansowymi na ogrzewanie szklarni. Oszczędność ma w tym przypadku niebagatelne znaczenie, bo to właśnie ogrzewanie stanowi ponad połowę wydatków w czasie jednego sezonu prowadzenia uprawy. Kolejna korzyść wynika ze zmniejszenia dobowych wahań temperatury. Dzięki temu uzyskuje się lepszy plon oraz redukuje wilgotność powietrza, w wyniku czego ogranicza się ryzyko występowania chorób – zwłaszcza grzybowych – a zatem obniżony jest także koszt stosowania środków ochrony roślin.

 


Jak działa biogazownia rolnicza – szkolenie


 

Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Zdjęcie: pixabay

Źródło: modr.mazowsze.pl, citronex.pl

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE