Mniej niebezpiecznych odpadów dzięki nowej inwestycji na Pomorzu

niebezpieczne odpady

W Redzikowie na Pomorzu powstanie instalacja przetwarzania i utylizowania odpadów niebezpiecznych, która pozwoli na zniwelowanie ilości pozostałości medycznych o 2 700 ton rocznie. Inwestycję przeprowadzi spółka EMKA S.A.

Niebezpieczne odpady a produkcja energii

Jak poinformował  NFOŚiGW, nowa instalacja umożliwi unieszkodliwienie odpadów medycznych i weterynaryjnych w procesie ich termicznego przekształcenia w połączeniu z odzyskiem energii w nich zawartej, która wykorzystana będzie na własne potrzeby instalacji. Moc układu odzysku energii została zaplanowana na poziomie do 2 MW energii cieplnej oraz do 140 kW energii elektrycznej. Wydajność instalacji to 3400 ton przetwarzanych odpadów /rok.

Linia będzie ważnym elementem gospodarki odpadowej. Zapotrzebowanie na moce przerobowe planowanej instalacji wynika z analizy sytuacji na rynku. W związku z m.in. wystąpieniem zjawiska zakażenia wirusem SARS-CoV-2 masa odpadów medycznych o właściwościach zakaźnych istotnie wzrosła i wymaga bezpiecznego przetwarzania w nowoczesnych instalacjach unieszkodliwiania tego rodzaju odpadów.


Czytaj też: Energia z odpadów ma coraz większe znaczenie


Inwestycja za prawie 35 mln zł

Realizację inwestycji przeprowadzi firma EMKA S.A., która od 30 lat zajmuje się unieszkodliwianiem odpadów medycznych i weterynaryjnych, w tym odpadów zakaźnych, odpadów niebezpiecznych i pozostałych. Spółka dysponuje rocznym strumieniem odpadów na poziomie 20 tysięcy ton odbieranych od blisko 15 tysięcy klientów. Całkowity koszt wybudowania instalacji oraz dodatkowych elementów technicznych wyniesie ok. 34,9 mln zł. Uruchomienie armatury przewidziano na październik 2024 r.

Projekt budowy nowej instalacji do unieszkodliwiania odpadów medycznych został wsparty przez NFOŚiGW ponad 27 mln zł dotacji i pożyczki ze środków krajowych. Umowa o dofinansowanie inwestycji została podpisana 28 grudnia 2022 r. w Warszawie przez wiceprezesa zarządu NFOŚiGW Dominika Bąka oraz  prezesa zarządu EMKA S.A. Krzysztofa Rdesta.

Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: NFOŚiGW

zdjęcie: pl.freepik.com

 

This post is also available in: polski

ael