Od kilku tygodni spełnia się najczarniejszy sen producentów biomasy. Cena zielonych certyfikatów
pod koniec sierpnia spadła (i wciąż spada) do najniższego w ich 10-letniej historii poziomu 40 zł/MWh.
To wpływa na kolejne wyłączenia kotłów biomasowych w największych polskich elektrowniach. W efekcie rynek tonie w ogromnych ilościach surowca, którego dzisiaj nie ma gdzie wykorzystać. Czy będzie lepiej?
Niestety, nic na to nie wskazuje. Nowa ustawa o OZE rezygnuje z definicji „drewna pełnowartościowego”, przeznaczonego wyłącznie do przemysłowego przetworzenia, a nowy zapis o „drewnie energetycznym” w konsekwencji doprowadzi do takiej sytuacji, że na rynku pojawi się dodatkowy wolumen drewna, który będzie mógł zostać wykorzystany właśnie w dużych elektrowniach. Pytanie, jak zachowa się w tej sytuacji rynek? Dzisiaj, po rozmowach z producentami, na usta ciśnie się jedno słowo: niepewność. Jej powodem jest brak sygnałów o próbie interwencyjnego zlikwidowania nawisu zielonych certyfikatów, który de facto jest jedyną szansą na przywrócenie opłacalności spalania biomasy.
W tym numerze „Magazynu Biomasa” dokładnie przyglądamy się sytuacji na krajowym rynku energetycznym.
Bartłomiej Derski z portalu WysokieNapiecie.pl rozkłada na czynniki pierwsze mechanizm działania systemu zielonych certyfikatów, odsłaniając jego słabości oraz wskazując, dla kogo obecna sytuacja jest opłacalna, a kogo może doprowadzić do bankructwa. Dr Józef Grodecki z firmy Lastech dokonuje z kolei analizy rynku drzewnego po usunięciu zapisu o „drewnie pełnowartościowym”. O tym, kto dzięki nowym regulacjom zyska, a kto może stracić, dowiedzą się Państwo z materiału „Drewno energetyczne – szansa czy zagrożenie?”.
Mam nadzieję, że za kilkanaście dni o tych i wielu innych problemach, z którymi boryka się dzisiaj branża biomasowa, będę mógł z Państwem porozmawiać osobiście podczas Forum Pelletu. Organizowana przez wydawcę „Magazynu Biomasa”, spółkę Biomass Media Group, konferencja będzie okazją, by polscy producenci mogli się spotkać i wymienić doświadczenia ze swoimi obecnymi i potencjalnymi partnerami biznesowymi nie tylko z kraju, ale też z zagranicy. Ramowy program wydarzenia znajdą Państwo w środku numeru.
Wrześniowe wydanie „Magazynu Biomasa” jest szczególne także ze względu na dwa wyjątkowe dodatki tematyczne,
które przygotowaliśmy z myślą o naszych Czytelnikach – „Rynek Pelletu”, który popularyzuje wykorzystanie tego
ekologicznego biopaliwa w Polsce, oraz „Rynek Biogazu”, który – mam nadzieję – przez najbliższe miesiące stanie się dla Państwa branżowym informatorem wyjaśniającym funkcjonowanie krajowego przemysłu biogazowego w nowym otoczeniu prawnym.
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE