Wysokie ceny prądu, brak stabilizacji na rynku oraz zmiana systemu rozliczeń sprzyjają poszukiwaniu efektywnych pomysłów na jeszcze skuteczniejsze wykorzystywanie energii z mikroinstalacji fotowoltaicznej – zarówno przydomowej, jak i tej znajdującej się w niewielkich przedsiębiorstwach. Jednym z takich rozwiązań są magazyny energii. Co warto o nich wiedzieć?
System on-grid
Przy optymalnie dobranej mocy, przez połowę roku nie jesteśmy w stanie zużywać na bieżąco całej wygenerowanej energii. Musimy więc w jakiś sposób zagospodarować nadwyżki. Dlatego po zainstalowaniu paneli PV zgłasza się nową elektrownię słoneczną do operatora sieci dystrybucyjnej.
Takie rozwiązanie określa się mianem systemem on-grid. Jest to najczęściej spotykany sposób zagospodarowania nadwyżek. Jego zaletą są prostota i stosunkowo niskie koszty inwestycyjne oraz możliwość korzystania z energii z sieci w okresach, kiedy zapotrzebowanie przerasta wydajność.
System off-grid
Kiedy najistotniejsza jest dla nas niezależność, alternatywnym rozwiązaniem będzie off-grid, czyli inaczej system wyspowy. W takim układzie instalacja PV nie jest połączona z siecią dystrybucyjną. Wyprodukowane nadwyżki są gromadzone w magazynie energii.
Tego typu instalacje najczęściej znajdują zastosowanie w miejscach, gdzie dostęp do sieci jest utrudniony. Dotyczy to obiektów oddalonych od infrastruktury energetycznej, np. schronisk górskich czy domków letniskowych.
Niestety mimo iż od wielu lat technologia magazynowania energii dynamicznie się rozwija – wydajność baterii rośnie przy jednoczesnym spadku cen – to nadal taki system jest kosztownym rozwiązaniem.
Czytaj również: Magazyny energii – koszty nadal duże, a technologia ograniczona
Układ hybrydowy
W kontekście funkcjonowania instalacji fotowoltaicznej dobrym rozwiązaniem jest układ hybrydowy, łączący w sobie zalety układów on- i off- gridowych.
W tym systemie magazynowanie energii pozwala na zmniejszenie importu z sieci, a w przypadku przerw w dostawie umożliwia skorzystanie z instalacji PV jako jedynego źródła zasilania naszego domu.
Należy jednak pamiętać, że samo rozwiązanie nie zapewnia nam jeszcze niezależności i nie niweluje całkowicie przerw w dostawie prądu. W takim układzie instalacja pozwala przede wszystkim na zwiększenie autokonsumpcji energii, w efekcie czego przyczynia się do zwiększenia rentowności systemu PV.
Czytaj również: 5 sposobów na wielkoskalowe magazynowanie energii z OZE
Na co warto zwrócić uwagę wybierając magazyn energii?
Wybierając magazyn energii trzeba zwrócić uwagę m.in. na pojemność danego obiektu. Zamontowanie zbyt dużej instalacji zaburzy ekonomiczny sens takiej inwestycji. Zbyt mały może natomiast nie spełnić swojej roli. Dla typowego gospodarstwa domowego czy niewielkiego przedsiębiorstwa pojemność rzędu kilku kilowatogodzin powinna być wystarczająca. Umożliwi gromadzenie nadwyżki energii wygenerowanej w ciągu dnia.
Drugim ważnym parametrem jest moc. Większe zapotrzebowanie w danym momencie może okazać się wyzwaniem, dlatego tak ważne jest dopasowanie naszych potrzeb energetycznych i rozwiązań technicznych.
Inne cechy magazynu energii, na które warto zwrócić uwagę to:
- technologia, w jakiej wykonano magazyn energii
- rodzaj sprzężenia
- sprawność
- gwarancja, określana w cyklach ładowania i rozładowania lub w latach
- kompatybilność i komunikacja
Czytaj również: Magazyny energii – sposób na niezależność energetyczną i oszczędności
Przyszłość magazynów energii
Temat bezpieczeństwa i niezależności energetycznej jest dziś bardzo aktualny. Inwestycja we własny magazyn energii może być jedną z najlepszych decyzji w kontekście długoterminowego zabezpieczenia potrzeb energetycznych gospodarstw domowych i niewielkich obiektów komercyjnych.
Ta technologia jest dziś bardziej dostępna niż kiedykolwiek wcześniej. Koszt magazynowania energii spadł o 89% pomiędzy rokiem 2010 a 2021. Instalacje te przyczyniają się również do obniżenia w napięcia w sieci elektroenergetycznej i zredukowania szczytu zapotrzebowania.
Rynek Biogazu i Biometanu
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
źródło: PAP MediaRoom
zdjęcie: SolarEdge