Nowe przepisy, które weszły w życie 01 kwietnia 2022 roku, zmieniły rzeczywistość fotowoltaiczną. Do tej pory nadwyżki energii mogły być przekazywane do sieci energetycznych i odbierane bezkosztowo w momencie, kiedy produkcja fotowoltaiczna była zaburzona. Niedługo nadwyżki będą mogły być przekazywane do sieci, natomiast odbiór energii będzie już płatny.

Reklama

Jest to niekorzystne rozwiązanie dla właścicieli przydomowych instalacji, dlatego coraz częściej możliwość posiadania magazynu energii staje się popularnym rozwiązaniem. Ich celem jest również ustabilizowanie sieci energetycznych, które na obecny moment są znacznie przeciążone.

 

Korzyści magazynów energii

Magazyny energii zabezpieczają przed przerwami w dostawie energii. Zapewniają odporność na wszelkie awarie zasilania, anomalie pogodowe oraz inne niespodziewane wydarzenia. Współpracują również z agregatami prądotwórczymi. Dlatego także w Polsce coraz bardziej stają się popularne. Dzięki nim także przedsiębiorstwa mogą zabezpieczać się przed ogromnymi stratami na skutek braku prądu.

– Coraz częściej zauważamy, że posiadacze instalacji PV interesują się poszerzeniem jej o magazyn energii. Dopytują o możliwości, sposoby i dodatkowe konsultacje. Obserwujemy również zainteresowanie zakupami falowników hybrydowych, które są niezbędnym elementem konstrukcji magazynów energii – mówi Piotr Kisiel, dyrektor zarządzający Manitu Solar Sp. z o. o.

Co to jest falownik hybrydowy

Falowniki hybrydowe umożliwiają gromadzenia energii elektrycznej w akumulatorach. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie dla konsumentów indywidualnych i przedsiębiorców. Nadmiar generowanej energii nie jest przesyłany do sieci operatora, ale pozostaje do dyspozycji w przypadku, gdy nagle nie ma prądu. Wówczas energia zgromadzona w akumulatorach jest bardzo przydatna. Zalet falowników hybrydowych jest więcej. Przede wszystkim zmniejsza koszty i powoduje, że system fotowoltaiczny jest mniej skomplikowany.

Poza tym inteligentne oprogramowanie takiego falownika pozwala na zaprogramowanie okresów ładowania akumulatora wyłącznie wtedy, kiedy jest to dla nas korzystne. Innym plusem jest możliwość obsługi instalacji za pomocą specjalnie dedykowanej aplikacji.

-Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów. Świadczymy profesjonalne konsultacje, ale także szkolenia, które uświadamiają aspekty efektywnego montażu. W naszej ofercie posiadamy również falowniki hybrydowe różnych firm między innymi; GoodWe Seria ET – trójfazowy falownik hybrydowy, który współpracuje z wysokonapięciowymi bateriami m.in. serii HVM oraz HVS producenta BYD dostępnymi od nowego roku, Fronius GEN24 – jedno i trójfazowe warianty falowników hybrydowych, które podobnie współpracują z wysokonapięciowymi magazynami energii BYD, SolarEdge RWS – trójfazowa hybryda współpracująca z niskonapięciowymi bateriami m.in. serii LVS także producenta BYD –mówi dyrektor zarządzający Manitu Solar Sp. z o. o.


Czytaj też: Magazyny energii? Są przepisy wspierające ich rozwój!


Wsparcie rządu

Komitet Inwestycyjny Funduszu Modernizacyjnego, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom zatwierdził program, który zakłada przyznanie dofinansowania na inwestycje mające na celu stabilizowanie sieci elektroenergetycznej poprzez inwestycje w magazyny energii. Na inwestycje w tym obszarze operatorzy sieci będą mogli otrzymać dotacje pokrywające nawet do 60 proc. kosztów kwalifikowanych.

Beneficjentem tego programu będą operatorzy systemów dystrybucyjnych. O ile unijne prawo ogranicza operatorom sieci możliwości wykorzystywania magazynów do działalności na rynku energii, o tyle dopuszcza tego rodzaju inwestycje, aby modernizować i stabilizować sieć.

– Wszyscy mamy coraz większą świadomość jak korzystnym rozwiązaniem są magazyny energii. Dlatego nie dziwi fakt, że cieszą się one dużym wsparciem ze strony Państwa i coraz większym zainteresowaniem ze strony naszych klientów – mówi Piotr Kisiel

Magazyny energii mają ustabilizować sieci energetyczne

Przydomowe instalacje fotowoltaiczne były najszybciej rozwijającym się sektorem pozyskiwania energii w ostatnich dwóch latach. Do tego stopnia, że aby zabezpieczyć sieci energetyczne polski rząd zdecydował się na wprowadzenie zmian wcześniej, niż wymagały tego przepisy UE.

Magazyny energii mają ustabilizować sieci energetyczne, przeciążone pracą farm wiatrowych i fotowoltaiki. Zmiana prawa energetycznego otworzyła nowe możliwości rozwoju, chociaż rentowność oraz źródła finansowania są nadal dużym wyzwaniem.

Magazyn Biomasa. Sprawdź poniżej:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: informacja prasowa

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE