Biometan w Ukrainie ma ogromny potencjał, co wynika w dużej mierze ze świetnych warunków rolniczych, jakimi dysponuje ten kraj. To sprawiło, że pomimo wojny zaczęto podejmować starania o szybkie upowszechnienie odnawialnego gazu i budowę kolejnych instalacji. Pomysł był konsekwentnie wypełniany, jednak w końcu zderzył się z trudnościami. Ukraina wie, czego potrzeba, aby je rozwiązać.

Reklama

Trudniejsze, niż może się wydawać

Według Olega Ryabowa, szefa sektora energii alternatywnej w Hals Agro, ukraiński przemysł biometanu mierzy się z trudnościami. Jego firma ze względów ekonomicznych zaprzestała produkcji biometanu – wstrzymano prace instalacji przetwarzającej biogaz na biometan.


Czytaj też: Brazylia generuje gigawaty energii elektrycznej dzięki biomasie


W Ukrainie koszt produkcji biometanu wynosi minimum 600 euro za 1000 m3. Zwykle jednak są to koszty w przedziale 800–900 euro za 1000 m3. Z kolei cena gazu ziemnego to około 350 euro za 1000 m3.

Aby instalacja oczyszczania biogazu do biometanu w Hals Agro została ponownie uruchomiona, konieczne będzie otwarcie możliwości sprzedaży tego paliwa alternatywnego do Europy. Przy eksporcie można liczyć na 900-1200 euro za 1000 m3 – podaje Ryabow.

Biometan w Ukrainie pilnie potrzebuje rozwiązań prawnych

Obecnie eksport jest niemożliwy ze względu na lukę w ustawodawstwie ukraińskim. Konieczne jest uregulowanie kwestii odprawy celnej biometanu podczas transportu zagranicznego. Jednakże ostatnio poczyniono postępy w legislacji, która utoruje drogę eksportowi biometanu. 7 lutego Rada Najwyższa przyjęła ten dokument w pierwszym czytaniu.


Czytaj też: Ciężarówki DHL będą zasilane sprężonym biometanem


Hals Agro to nie jedyna instalacja, która wstrzymała działanie. Ze względu na nierentowność, nie pracuje także instalacja biometanowa w biogazowni Vitagro – poinformowali delo.ua uczestnicy rynku. W rezultacie to źródło energii nie jest obecnie produkowane na skalę przemysłową na Ukrainie. Zdaniem szefa Stowarzyszenia Bioenergii Ukrainy (BAU) Georgiiego Geletukhy, przemysł biometanu w kraju wciąż się rozwija. W latach 2024-2025 planuje się budowę aż 10 nowych obiektów o kubaturze od 3 do 56 mln m3.

Zdjęcie: Archiwum Magazynu Biomasa

Źródło: Bioenergy Insight

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE