W Ameryce gigawaty mocy zainstalowanej w biomasie rosną. Przykładem tego jest Brazylia, która sięga po odpady po produkcji rolnej czy papierniczej. Ogólny udział OZE w wytwarzaniu energii elektrycznej w tym kraju przekroczył 90%.

Reklama

Wysokie wyniki

Ministerstwo Górnictwa i Energii podało 27 lutego, że w 2023 r. z biomasy w Brazylii wytworzono rekordową średnią moc 3218 megawatów (MW), co stanowi 4,6% całkowitego rocznego zużycia energii.


Czytaj dalej: Na całym świecie wprawiają substrat w ruch


– Pracujemy na kilku frontach, aby nadal być punktem odniesienia dla czystej energii na całym świecie. W 2023 r. 93,6% naszej energii elektrycznej zostało wytworzone ze źródeł odnawialnych, co wzmacnia pozycję Brazylii jako światowego lidera w dziedzinie transformacji energetyki – stwierdził Alexandra Silveiry, minister górnictwa i energii w Brazylii.

Brazylia dostrzega potencjał biomasy

Poprzedni rekord Brazylii padł w 2020 r., kiedy średnia produkcja energii z elektrowni na biomasę wyniosła 3140 MW. W zeszłym roku nastąpił wzrost mocy zainstalowanej w biomasie o 223 MW, a w tym roku przewidywany jest wzrost produkcji o 1155 MW, co będzie stanowić nowy rekord. W 2023 r. udział biomasy w wytwarzaniu energii elektrycznej kształtował się na poziomie od 3,2% do 4,9% miesięcznie.


Czytaj też: Już jest. Ministerstwo Przemysłu rozpoczęło działanie


W całej Brazylii istnieje 637 projektów wykorzystujących biomasę, spośród których 422 wykorzystuje wytłoki z trzciny cukrowej, a ich łączna moc wynosi 12 410 MW. Odpady leśne zasilają około 76 elektrowni generujących 820 MW. Biogaz dostarcza 201 MW. Ług czarny, wytwarzany przez przemysł celulozowo-papierniczy, zasila 22 obiekty, ale są one w stanie wygenerować aż 3334 MW, co czyni go drugim co do wielkości źródłem energii z biomasy.

Biomasa i paliwa alternatywne. Czytaj w internecie

Zdjęcie: Freepik/wirestock

Źródło: Bioenergy Insight

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE