O swoich planach informowali już od dawna, ale teraz rząd Ukrainy podjął zdecydowane kroki. Państwo jest u progu tego, by rozpocząć eksport biometanu do Europy.

Reklama

Projekt przepisów zezwalających na eksport biometanu

Parlament Ukrainy przedstawił przepisy umożliwiające odprawę celną biometanu w handlu międzynarodowym poprzez gazociągi. O pracach nad wprowadzeniem takich rozwiązań informował Georgii Geletukha w wywiadzie przeprowadzonym w lipcu 2023 r. Teraz Ukraina stoi u progu ich oficjalnego wejścia w życie, ponieważ procedowany projekt ustawy został przyjęty w pierwszym czytaniu.


Czytaj więcej: 80% więcej biogazu w bp. Wzrost także w innych OZE


Rynek jest już w pełnej gotowości

Ukraińskie firmy już od dłuższego czasu rozwijają sektor odnawialnych gazów. Coraz szerzej zakrojone są także działania zmierzające do stworzenia infrastruktury przesyłowej. Na rynek biometanu wchodzi 10 gospodarstw rolnych, które planują budowę ponad 30 instalacji biometanowych o łącznej mocy produkcyjnej ponad 220 mln m3 odnawialnego gazu rocznie.

Obecnie na Ukrainie działa 77 biogazowni, rocznie produkujących 260 mln m3 biogazu, który można przetworzyć na blisko 150 mln m3 biometanu.

Docelowo w 2030 r. produkcja ukraińskiego biometanu ma wynieść miliard m3 rocznie.

Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!

Zdjęcie: Shutterstock

Źródło: Bioenergy Insight

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE