Czym jest certyfikacja pelletu? Na czym polega? Ile kosztuje? Potencjalni inwestorzy, którzy chcieliby zająć się produkcją pelletu drzewnego, nie zawsze orientują się w tych tematach. Bywa też, że gdy decydują się na przeprowadzenie procesu certyfikacji popełniają błędy.

Reklama

Certyfikacja pelletu

Systemy zapewniania jakości ENplus czy DINplus to znaki jakości dla całego łańcucha dostaw pelletu drzewnego – od miejsca jego produkcji aż po dostawę pelletu drzewnego do klienta końcowego, zapewniając tym samym wysoką jakość i transparentność łańcucha dostaw (Chain-of-Custody, CoC).

Dla kogo przeznaczony jest system certyfikacji?

Certyfikaty przeznaczone są zarówno dla producentów pelletu, firm handlowych, jak dostawców usług tj. firm specjalizujących się w pakowaniu, czy dowozach pelletu luzem lub cysternami. Standardy ENplus i DINplus, oprócz wysokiej jakości wyrobu uwzględniają także kryteria zrównoważonego rozwoju oraz bezpieczeństwa dostaw surowca do produkcji pelletu.


GDZIE KUPIĆ DOBRY PELLET? SPRAWDŹ NA NASZEJ MAPIE!


Skuteczne wdrożenie systemów zapewniania jakości pelletu drzewnego to nie tylko opracowanie odpowiedniej dokumentacji w postaci procedur, instrukcji czy też wzorów formularzy do prowadzenia zapisów z produkcji, badań, reklamacji, czy szereg szkoleń stanowiskowych dla pracowników zakładu, operatorów linii czy osób odpowiedzialnych za zakupy surowców i sprzedaż pelletu drzewnego.

To przede wszystkim zapewnienie, że mamy odpowiednie zasoby w postaci surowców, które spełniają wymagania odnośnie czystości pod kątem chemicznym, a posiadane zawartości zanieczyszczeń mieszczą się w dopuszczalnych, śladowych ilościach określonych w normie przedmiotowej serii ISO EN 17225-1.

Najczęstsze błędy producentów pelletu

Pierwszym podstawowym błędem producentów, którzy chcieliby uzyskać certyfikat potwierdzający, że produkowany pellet będzie spełniał wymagania dla deklarowanej klasy jakości w sposób powtarzalny – to brak powtarzalności. Na powtarzalność parametrów przy produkcji pelletu składają się różne czynniki tj.:

  • zastosowana technologia produkcji,
  • dobór surowca o powtarzalnej frakcji, pochodzeniu,
  • powtarzalnej jakości,
  • prawidłowe sprasowanie w zależności od pochodzenia surowca (gatunek iglasty, liściasty, bądź mieszanka iglasto-liścistego),
  • odpowiednie schłodzenie pelletu,
  • stosowanie dopuszczalnych dodatków biodegradowalnych do produkcji w ilości określonej normami czy wytycznymi w schematach certyfikacji,
  • skuteczne odsianie zawartości frakcji drobnej.

Te wszystkie czynniki mogą wpływać na pogorszenie jakości pelletów dostępnych na rynku.

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w Magazynie Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Tekst: Agnieszka Kędziora-Urbanowicz, Polska Rada Pelletu
Zdjęcie: Shutterstock
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE