Ceny ciepła w Warszawie pod lupą UOKiK

Ceny ciepła w Warszawie pod lupą UOKiK. Dlaczego? Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zawiadomił o wszczęciu postępowania antymonopolowego wobec firm Veolia Energia Warszawa, Veolia Energia Polska, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz PGNiG  Termika. Chodzi o podejrzenie zawarcia umowy dotyczącej ceny ciepła w Warszawie w roku 2014. Są też zarzuty dla  menedżerów firm.

– Podczas przeszukania w siedzibach firm zdobyliśmy dowody na to, że spółki wspólnie ustaliły, że nie będą ze sobą  rywalizować i skupią się na swojej podstawowej działalności, czyli PGNiG Termika na wytwarzaniu ciepła, a Veolia  Energia Warszawa na jego sprzedaży. Jeżeli takie działania nie są wynikiem indywidualnych kalkulacji biznesowych,  ale zostały uzgodnione wspólnie przez niezależne i rywalizujące podmioty, to może to być naruszenie reguł  konkurencji poprzez podział rynku – mówi wiceprezes UOKiK Michał Holeksa.

Przedsiębiorcom grozi kara do 10  proc. ich obrotu. Zarzuty postawiono również dwóm menedżerom, którzy pełnią lub pełnili wysokie funkcje w Veolia  Energia Warszawa i PGNiG Termika. Urząd ma dowody, że brali aktywny udział w zakwestionowanych  uzgodnieniach. Maksymalna sankcja w tym przypadku to 2 mln zł.

Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo!

Opracowała: Beata Klimczak

Zdjęcie: pixabay.com