W Michałowie powstanie Centrum Zielonych Danych, czyli serwerownia zasilana energią z sąsiadującej z nią biogazowni oraz farmy fotowoltaicznej. Ten nowatorski w skali Europy projekt realizuje Eko Dane sp. z o.o. Wpisuje się on doskonale w realizowaną w Michałowie strategię miasta otwartego na inwestorów zainteresowanych wykorzystaniem zielonej energii. A będzie jej więcej, bo trwa budowa kolejnej instalacji biogazowej.


REKLAMA

Reklama

Centrum Zielonych Danych

Biogazownia w Michałowie powstała 6 lat temu i jest jedną z wzorcowych na mapie Polski. Od 2017 r. funkcjonuje w ramach klastra energii, który utworzyły Zielona Energia Michałowo oraz IEN Energy. Jeszcze w tym samym roku prezentowaliśmy ów projekt na łamach „Rynku Biogazu”.

Teraz może stać się przykładem realizacji spójnej polityki wykorzystywania potencjału stabilnych źródeł OZE w wielu sektorach. Tu w partnerstwie z branżą IT.

Produkcja biogazowni

Biogazownia w Michałowie wytwarza energię w jednostce kogeneracyjnej o mocy elektrycznej 600 kWe oraz mocy cieplnej 595 kWt. Na jej terenie znajduje się fermentator o objętości 1880 m3, dofermentator o objętości 2280 m3 oraz zbiornik końcowy o objętości 3960 m3. Wspomniana konfiguracja układów biogazowych pozwala na osiągnięcie rocznej wydajności na poziomie 2,3 mln m3/rok biogazu rolniczego. Głównymi surowcami używanymi do produkcji są substraty stałe, w tym kiszonka trawy oraz kiszonka kukurydzy.

– Na etapie inwestycji, wybudowano sieć ciepłowniczą o długości 1100 m zasilającą w energię cieplną obiekty pływalni miejskiej oraz zespół szkół w Michałowie. Powyższe okoliczności, tj. specyfika położenia, rodzaje źródeł, istniejąca sieć oraz obecność odbiorcy miejskiego, stanowiły kluczowy element w podjęciu decyzji o budowie klastra energii, który może być modelowym rozwiązaniem do implementowania w innych miejscach, szczególnie na obszarach wiejskich – relacjonował Daniel Raczkiewicz z firmy IEN Energy – pomysłodawca i inicjator klastra.

W skład Zielonej Energii Michałowo wchodzi także elektrownia fotowoltaiczna, również o mocy 660 kWe.

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w Rynku Biogazu. Sprawdź poniżej:

Rynek Biogazu – listopad 2020 i inne wydania znajdziesz tutaj. Sprawdź koniecznie, dlatego że warto!

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE