Everfuel A/S planuje zbudować centrum wodorowe w Holstebro w Danii. W ten sposób chce wesprzeć regionalną transformację energetyczną. Centrum będzie rozwijane w dwóch fazach w ścisłej współpracy z partnerami z branży i mobilności.

Reklama

– Koncepcja centrum to nowatorskie podejście do zielonego wodoru. Oferuje mocną propozycję wartości dla przemysłu, sektora transportowego i gmin. Jest to widoczne w zestawieniu partnerów – mówi Jacob Krogsgaard, dyrektor generalny Everfuel.

Everfuel, lokalna gmina i inni partnerzy chcą, by Holstebro stało się bardziej ekologicznym miastem. Realizując trzy etapy projektu możliwe będzie znaczne ograniczenie emisji CO2. Dziś Holstebro to duńska gmina, w której znajduje się druga co do wielkości w kraju farma wiatrowa i słoneczna.

– Niezależne dostawy energii stały się ważniejsze niż kiedykolwiek. Holstebro ma znaczny potencjał, a projekt centrum pokazuje elastyczność ekologicznego wodoru – kontynuuje Krogsgaard.

Rozwój etapowy

W pierwszej fazie partnerzy zbadają produkcję e-metanu i wykorzystanie wodoru w przemysłowych palnikach gazowych w lokalnych zakładach biogazowych. Rozpoczną też testy z wykorzystaniem wodoru w obecnych rurociągach gazu ziemnego. Oczekuje się, że pierwszy etap zostanie oddany do użytku w 2023 roku.

W drugiej fazie Everfuel zamierza wybudować elektrolizer o mocy 100 MW, terminal wodorowy, centrum dystrybucji oraz stację tankowania wodoru dla pojazdów ciężarowych i osobowych. Lokalizacja zakładu została już zabezpieczona, a rozpoczęcie budowy planowane jest na 2025 r. Zielony wodór wytwarzany w drugiej fazie wyeliminuje paliwa kopalne poprzez zastąpienie gazu ziemnego w wybranych procesach przemysłowych. Nadmiar ciepła z zakładu produkcji wodoru ma zostać rozprowadzony do lokalnego operatora sieci ciepłowniczej.

Prowadzenie zielonej transformacji

– To kluczowy projekt i strategicznie ważny wkład w transformację energetyczną, który pokazuje, jak daleko możemy zajść, gdy współpracują ze sobą lokalne firmy, przedsiębiorstwa użyteczności publicznej i gminy. Jako gmina pracujemy nad stworzeniem jak najlepszych warunków do przejścia na OZE. Aby nadal przyciągać do naszej gminy zarówno firmy, jak i obywateli, musimy być ekologiczni i pod tym względem jesteśmy liderem – mówi HC Østerby, burmistrz gminy Holstebro.

Jednym z głównych partnerów przemysłowych i odbiorcą zielonego wodoru jest firma Arla. Firma będzie starała się zastąpić gaz ziemny w swoich procesach wodorem, a tym samym znacznie obniżyć emisje CO2.

Realizacja drugiego etapu uzależniona jest m.in. od budowy aktywów OZE w pobliżu obiektu oraz stabilnego zasilania w energię, aby zapewnić dostęp do zrównoważonej energii do produkcji wodoru.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Źródło: Everfuel
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE