W miejscowości Zagnańsk w województwie świętokrzyskim powstanie „Centrum Edukacji Leśnej i Ekologicznej.” Przedsięwzięcie sfinansuje NFOŚiGW, który na tę inwestycję przekazał 2 mln zł dotacji.
Podnoszenie świadomości ekologicznej
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekazał 2 mln zł dotacji na rzecz Zespołu Szkół Leśnych im. Romana Gesinga w Zagnańsku, który ma zorganizować „Centrum Edukacji Leśnej i Ekologicznej.” Głównym zadaniem nowego ośrodka będzie podnoszenie świadomości ekologicznej różnych grup wiekowych. Odwiedzający nowe Centrum Edukacji będą zdobywać wiedzę na temat różnorodności otaczającego świata i zmniejszania negatywnego wpływu na środowisko.
Centrum Edukacji Leśnej i Ekologicznej
Inicjatywa zostanie zrealizowana w latach 2022- 2023 r. W utworzonym Centrum Edukacji Leśnej i Ekologicznej (CELiE) prowadzone będą zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży, uczniów szkoły, osób niepełnosprawnych i wszystkich zainteresowanych z Polski oraz zagranicy. Umowa przekazania środków finansujących inicjatywę (z programu priorytetowego Edukacja Ekologiczna) została podpisana 21 września br. w Warszawie przez wiceprezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Pawła Mirowskiego oraz dyrektora Zespołu Szkół Leśnych im. Romana Gesinga w Zagnańsku Jacka Wolskiego.
Czytaj też: Na Bielanach powstanie Centrum Edukacji Ekologicznej
OZE
Centrum utworzone zostanie w istniejącym budynku przyszkolnym, w którym zostanie przeprowadzony kapitalny remont. W ramach projektu powstanie też parkingu i podjazd dla osób niepełnosprawnych. Prąd, ogrzewanie, ciepła woda w wyremontowanym CELiE będą pochodzić ze źródła energii odnawialnej podłączonej do sieci energetycznej (na dachu centrum zamontowane zostaną ogniwa fotowoltaiczne wraz z całym osprzętem). Pozyskana energia posłuży do zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych w budynku.
Ścieżka Edukacji Leśnej i Ekologicznej
W ramach przedsięwzięcia (obok CELiE) przewidziano zbudowanie Ścieżki Edukacji Leśnej i Ekologicznej (ŚELiE). Będzie to szlak pieszy, udostępniony dla osób niepełnosprawnych z elementami edukacyjnymi.
Na ścieżce znajdzie się 7 przystanków edukacyjnych o tematyce ochrony środowiska (m.in. dot. dzikich zwierząt, segregacji odpadów oraz kwestii leśnych i wodnych). Znajdą się tam również dwa podjazdy dla wózków inwalidzkich oraz ścieżki z twardej nawierzchni.
Program i zasięg
Centrum Edukacji Leśnej i Ekologicznej w oparciu o swoje zaplecze (w tym m.in. ŚELiE), będzie realizowało trzy programy edukacyjne, korzystając także z bogatych okolicznych zasobów przyrodniczych. Zasięg zrealizowanych w ramach projektu aktywności edukacyjno-promocyjnych oraz informacyjnych sięgnie 5 tys. osób w okresie roku od oddania obiektu do użytkowania.
Czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
źródło, zdjęcie: NFOŚiGW
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE