1 lipca ruszyła Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków, która ma walczyć ze smogiem i wpłynąć na poprawę efektywności energetycznej budynków. W teorii każdy właściciel domu lub lokalu użytkowego powinien zgłosić źródło ciepła o mocy do 1 MW, wykorzystywane do ogrzewania budynku i podgrzewania wody. A co jeśli nie zgłosi? Jakie kary przewidziane są za brak deklaracji?
CEEB – 650 tys. deklaracji
Choć obowiązek zgłoszenia źródła ciepła do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków obowiązuje od 1 lipca, do 23 grudnia, jak podał Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, wpłynęło 650 tys. deklaracji. Według wstępnych szacunków spis miał objąć 5-6 milionów budynków, czyli tylko nieco ponad 10 proc. właścicieli budynków dopełniło obowiązku.
Do kiedy można złożyć deklarację?
A czas ucieka. Termin składania deklaracji, ustalony na 12 miesięcy, upływa z końcem czerwca 2022 r. Ale tylko dla istniejących już budynków. Warto zwrócić uwagę na to, że osoby, które wybudowały nowy dom, mają na rejestrację w systemie 14 dni od uruchomienia nowego źródła ciepła.
Czytaj też: Najlepsze kotły i palniki na pellet drzewny! Który wybrać?
Co należy zgłosić?
W deklaracji należy podać informacje o liczbie i rodzaju źródeł ciepła zainstalowanych w danej nieruchomości. A zgłosić należy każde pojedyncze źródło ciepła w domu, jak np.: piec, kominek, kozę, kuchnię węglową, pompę ciepła instalację fotowoltaiczną, sieć ciepłowniczą.
Czy będą kary?
Za niezgłoszenie źródła ciepła do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków grożą kary przewidziane w art. 27h ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków.
Za niedopełnienie obowiązku w terminie określonym w przepisach należy spodziewać się mandatu, który może wynieść od 500 zł do nawet 5 tys. zł, jeśli sprawa trafi do sądu. Jeżeli nie złożymy deklaracji w terminie, ale w porę się zreflektujemy, czyli zanim gmina „poweźmie o tym informację”, możemy uniknąć kary, pod warunkiem, że prześlemy wymagane dane do urzędu w ramach czynnego żalu.
Gdzie kupić dobry pellet? Sprawdź na mapie!
Jak złożyć deklarację do CEEB?
Aby złożyć deklarację do CEEB należy wypełnić formularz online pod adresem zone.gunb.gov.pl. lub złożyć go osobiście bądź wysłać pocztą do właściwego ze względu na umiejscowienie domu urzędu miasta lub gminy.
Magazyn Biomasa. Sprawdź poniżej:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!