Centralne Biuro Antykorupcyjne weszło do 10 biur i firm na terenie całej Polski. Wszystko w związku z podejrzeniami dotyczącymi nieprawidłowości przy obrocie biomasą, na szkodę koncernu energetycznego Enea S.A.

Reklama

Agenci Delegatury CBA w Białymstoku w ramach prowadzonego śledztwa dotyczącego wyrządzenia znacznej szkody majątkowej w spółce skarbu państwa tj. Enea S.A. polegającej na nieprawidłowym obrocie biomasą, weszli do 10 biur i firm na terenie całej Polski. Zabezpieczane są dokumenty i dane elektroniczne.

Śledztwo dotyczy zakupu tzw. zwykłej biomasy (m.in. odpadów tartacznych)  przez spółkę zależną od Enea S.A. i jej ewidencjonowanie już jako droższej biomasy energetycznej (np. wierzba energetyczna).  Wg ustaleń agentów m.in. takie odpady trafiały i były spalane w Elektrociepłowni Białystok od 2012 r.

Przeszukania prowadzone są w siedzibach spółek prywatnych uczestniczących w procederze i w Elektrociepłowni Białystok. Dowody zabezpieczane są także w jednym z departamentów  Urzędu Regulacji Energetyki i w siedzibie Enea S.A. w Kozienicach. Szacunki CBA ze śledztwa wskazują, że Enea S.A. mogła ponieść w ten sposób znaczną szkodę majątkową –  nawet ponad 56 mln zł. Nadzór nad prowadzonymi czynnościami sprawuje Prokuratura Okręgowa w Łomży.

źródło: cba.gov.pl

zdjęcie: cba.gov.pl

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE