Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku poinformował o finalizacji budowy biogazowni rolniczej w gminie Wicko. Dzięki inwestycji emisja dwutlenku węgla zmniejszy się o ponad 6 000 ton rocznie. Projekt współfinansowany jest z środków własnych WFOŚiGW.

Reklama

Biogazownia rolnicza w gminie Wicko

Biogazownia rolnicza w gminie Wicko produkować będzie biogaz w wyniku beztlenowej fermentacji surowców roślinnych – kiszonki z kukurydzy, sianokiszonki, a także gnojowicy.

Biogaz posłuży jako paliwo napędowe do silnika spalinowego. Silnik wytwarzać będzie energię elektryczną i energię cieplną. Energie wykorzystywane będą na potrzeby biogazowni rolniczej, natomiast nadwyżka sprzedawana będzie  do sieci energetycznej. Energia cieplna przekazywana będzie również do kotłowni olejowej w Wicku, która dostarcza ciepło do domów oraz instytucji w najbliższej okolicy.

Krok w kierunku zielonej gospodarki

– W Polsce biogazownie rolnicze są coraz popularniejsze. Bardzo mnie to cieszy, że te odnawialne źródła energii zyskały liczne grono zwolenników. W województwie pomorskim powstaje coraz więcej biogazowni rolniczych. To ważne z punktu widzenia środowiska, to bowiem krok w kierunku zielonej gospodarki. A nam na tym szczególnie zależy – mówi Rafał Węglarek, manager projektu w WFOŚiGW w Gdańsku.

Biogazownia rolnicza przyłączona zostanie do Głównego Punktu Zasilającego Wicko. Wcześniej stało się tak z farmą wiatrową o mocy 40 MW. To wszystko umożliwia powstanie tzw. wyspy energetycznej, która uniezależni region od źródeł zewnętrznych.


Sprawdź mapę biogazowni rolniczych w Polsce


Biogazownia ruszy w październiku 2022

Biogazownia rocznie produkować będzie energię elektryczną w ilości 8 190 MWh. Zmniejszy się emisja szkodliwych substancji do atmosfery: dwutlenku węgla, tlenku węgla, a także tlenku azotu, tlenku siarki oraz pyłów. Planowany koniec budowy to październik 2022 roku.

Koszt przedsięwzięcia to 15,5 mln zł. Inwestycja dofinansowana jest ze środków WFOŚiGW oraz Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego 2014-2020.

Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło, zdjęcie: wfos.gdansk.pl

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE