Jak poradzi sobie branża pelletu w 2019 roku? Wg najnowszego „Pellet Market Overview 2019 – Preliminary Report”, przygotowanego przez Europejską Radę Pelletu (EPC), na całym świecie pojawiają się nowe szlaki napędzające rynki europejskie, czego najlepszym przykładem może być Ameryka Południowa, która ostatnio odnotowuje stały wzrost produkcji, ale również niedoceniana Rosja, która gdzie produkcja pelletu zwiększyła się o ponad 19 proc.

Podając dane dotyczące zużycia pelletu drzewnego wykorzystywanego na cele ogrzewania mieszkaniowego, należy rozumieć to jako ilość pelletu wykorzystywanego w domowych piecach i specjalnych kotłach grzewczych o mocy poniżej 50 kW, natomiast komercyjne zużycie pelletu drzewnego to ilość granulatu wykorzystywanego w specjalnych kotłach grzewczych o mocy >50 kW. Ta ostatnia klasa obejmuje dedykowane kotły grzewcze stosowane w budynkach mieszkalnych, budynkach użyteczności publicznej, usługach i przemyśle. Jednak nie obejmuje urządzeń kogeneracyjnych.

Reklama

Sprawdź koniecznie: PELLET W MAGAZYNIE BIOMASA


Na dynamikę na europejskich rynkach ogrzewania indywidualnego i komercyjnego miał wpływ wzrost cen oleju  opałowego. Ale również gwałtowny wzrost sprzedaży urządzeń grzewczych na pellet, co w efekcie spowodowało zwiększenie popytu na to ekologiczne paliwo.

Rośnie produkcja pelletu w Polsce

Polska branża pelletu nie pozostaje w tyle, nadal odnotowujemy wzrosty produkcji pelletu drzewnego. Wynikają one przede wszystkim z nowych średniej wielkości (5-10 tys. t/rok) jednostek produkcyjnych.

Wśród nich większość decyduje się na uzyskanie certyfikatu potwierdzającego powtarzalność parametrów pelletu w klasie jakości A1 czy A2, tj. certyfikatu ENplus lub DINplus. Od stycznia 2018 do końca maja 2019 r. odnotowano 15 nowych podmiotów na liście certyfikowanych producentów i firm handlowych.

Popyt szybszy od podaży

Europa jako cały region odnotowała ponad 10 proc. wzrost, osiągając 20,3 mln t produkcji pelletu drzewnego w 2018 r. Jednak stosunkowo wysokie temperatury latem i jesienią oraz łagodna zima 2018-2019 w północno-wschodniej Europie wpłynęły negatywnie na branżę w tym regionie – w szczególności w Estonii i na Łotwie. W przeciwieństwie do trudności w północno-wschodniej Europie, inni znaczący europejscy producenci odnotowali solidny wzrost:

  • Niemcy (+7,3 proc.),
  • Szwecja (+9,3 proc.),
  • Rosja (+19,1 proc.),
  • Litwa (+7,3 proc.),
  • Francja (+11,1 proc.).

Stary Kontynent pozostaje jako niekwestionowany światowy lider produkcji pelletu drzewnego.

To tylko fragment artykułu…

Cały przeczytasz w Magazynie Biomasa. W internecie za darmo! Sprawdź:

Tekst: Agnieszka Kędziora-Urbanowicz
wiceprezes Polskiej Rady Pelletu
autoryzowany auditor ENplus/DINplus
Zdjęcie: pixabay.com

Branża pelletu w 2019 roku. Jakie są perspektywy?

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE