Wodór (H) to jeden z najczęściej spotykanych pierwiastków na Ziemi, uważany za paliw o doskonałe, zapewniające najczystsze i najwydajniejsze spalanie. W pojazdach wodór może być używany jak o paliwo na dwa sposoby. Po pierwsze do wytwarzania prądu w ogniwach paliw owych (gdy łączy się z tlenem powstaje tylko energia i czysta woda ). Po drugie do zasilania silników spalinowych. Wciąż gwarantuje znacznie niższy poziom emisji toksycznych składników spalin niż inne paliwa.
Pomimo powszechności występowania, wodór w stanie wolnym praktycznie nie występuje, trzeba go produkować. Obecnie najbardziej ekonomicznym sposobem wytwarzania wodoru jest przekształcanie gazu ziemnego pod wpływem ciepła (reforming parowy gazu), rzadziej zaś przy użyciu bardziej energochłonnych metod, takich jak elektroliza wody, która pozwala uzyskać wodór poprzez rozdzielanie wody na wodór i tlen pod wpływem prądu elektrycznego.
Wodór uzyskany z reformingu parowego biometanu (powstałego z biomasy) możemy nazywać wodorem pochodzenia biologicznego, a wodór powstały w procesie elektrolizy wody z udziałem energii z OZE możemy nazywać paliwem odnawialnym pochodzenia niebiologicznego.
Biowodór z bioreaktora
W dalszym ciągu trwają dyskusje o poziomie redukcji takiego wodoru, „krotności” naliczania itd. W tym Raporcie opisujemy biowodór, czyli biopaliwo będące źródłem energii wykorzystującej żywe mikroorganizmy do przemiany wodoru w biowodór, w procesie fermentacji i fotolizy w specjalistycznym zbiorniku lub bioreaktorze.
Stosowane powszechnie określenia „szary”, „zielony”, „błękitny” czy „fioletowy wodór” oznaczają metody produkcji wodoru w procesie zgazowania węgla, w procesie elektrolizy z energią z OZE, z gazu ziemnego, czy też pochodzącego z energią jądrowej. Biowodór natomiast jest po prostu biowodorem, bez żadnych przymiotników „koloryzujących”.
Ograniczenie się do „pewnych” produktów, z punktu widzenia prawdziwej inwazji regulacji związanych poniekąd z europejską polityką Zielonego Ładu, spowodowane jest ostrożnością wynikającą m.in. z doświadczeń branży biopaliwowej, stosunkowo często zaskakiwanej zmianami, często dyskwalifikującymi jej dotychczasowe produkty lub metody ich wytwarzania.
Jak produkować biowodór?
Biowodór należy do tzw. trzeciej generacji biopaliw, jest bowiem paliwem wyprodukowanym przy użyciu mikroorganizmów.
Cały artykuł przeczytasz w raporcie Biogaz w Polsce. Pobierz go za darmo poniżej:
Raport Biogaz w Polsce 2020
Wyślij link na adres:
Tekst: Marek Pituła / Polskie Stowarzyszenie Biometanu
Zdjęcie: Shutterstock
Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!