Dania dalej przyspiesza z biomatanem. Kraj ma ambitne plany i jest silnie nastawiony na rozwój tego sektora. Obecnie w Danii działają 54 instalacje biometanowe, a ponad 70 jest w przygotowaniu. Do 2030 r. biometan ma pokryć 100% zapotrzebowania Duńczyków na gaz.
34% zapotrzebowania kraju na gaz pokrywa biometan
Według informacji, które pojawiły się pół roku temu, udział biometanu w sieciach gazowych przekroczył w Danii poziom 27,5%. Dziś, jak podają branżowe media, aż 34% zapotrzebowania kraju na gaz pokrywa biometan. Podczas RFI Gas Networks Ireland – wydarzenia poświęconego biometanowi, które odbyło się w grudniu w Dublinie – przedstawiciele duńskiego operatora Energinet informowali, że według najnowszych szacunków biometan w 100% zastąpi gaz ziemny w duńskiej sieci do 2030 r.
Biogaz i biometan w Danii – rozwój sektora
Duński sektor biogazu i biometanu ma silną i ugruntowaną pozycję na rynku i jest przykładem innowacyjnych rozwiązań. Branża może liczyć na polityczne i finansowe wsparcie już od dekady. Nowy system dofinansowań ma zostać uruchomiony w 2023 r. Biogaz w Danii uzyskał pierwsze wsparcie w 2012 roku, po podpisaniu pierwszego politycznego porozumienia w sprawie tzw. zielonego wzrostu (Green Growth). Jego celem było wzmocnienie krajowego rynku zielonej energii. Efekty tych działań widać jak na dłoni. Pierwsza instalacja biometanu zaczęła zatłaczać gaz do tamtejszej sieci w 2013 r.
„Obecnie mamy 54 instalacje biometanowe, z których około osiem jest w budowie, a ponad 65 jest w przygotowaniu” – mówił na konferencji w Dublinie Rasmus HS Jensen z Energinet. – Znaczenie bezpieczeństwa dostaw i dostaw zielonej energii było bardzo ważne dla Danii i zawsze skupiamy się na perspektywie społeczno-ekonomicznej, kiedy Energinet podejmuje decyzje inwestycyjne w infrastrukturę gazową. – dodał.
Czytaj też: Prawo musi sprzyjać rozwojowi biometanu!
Cel: 100% biometanu do 2030 r.
Przedstawiciel Energinet podkreślał dużą dynamikę wzrostu udziału biometanu w Danii i ambitne cele kraju w zakresie transformacji energetycznej. Według Jensena zupełnie realny scenariusz to 100% ekologicznego gazu w tamtejszej sieci do 2030 roku, co umożliwi m.in wzmożona produkcja biometanu, którego udział szybko rośnie także z uwagi na spadające zapotrzebowanie na gaz w ciepłownictwie i energetyce.
„Biorąc pod uwagę, że gaz jako paliwo kopalne jest obecnie niemal droższy niż produkcja biometanu, przemysł ma naprawdę duże szanse na rozwój i (…) naprawdę może pomóc w ograniczeniu emisji dwutlenku węgla i zbudowaniu silnego bezpieczeństwa dostaw” – podsumował Jensen.
Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
źródło: gasnetworks.ie; farmersjournal.ie