Czy rząd zamierza wykorzystać potencjał produkcji biogazu i biometanu? O przygotowywanych zmianach w legislacji mówi Łukasz Tomaszewski, dyrektor Departamentu Odnawialnych Źródeł Energii Ministerstwa Klimatu i Środowiska w rozmowie z Beatą Klimczak.
Biogaz i biometan wydają się być w polskim prawie najskromniej zaopiekowanymi odnawialnymi źródłami energii. Nawet ostatnio wprowadzone specustawy nie satysfakcjonują branży, której przedstawiciele twierdzą, że dotyka ją pewnego rodzaju ostracyzm polityczny. Czy rząd dostrzega potencjał biogazu i biometanu w Polsce? W jaki sposób zamierza wesprzeć ten raczkujący od lat sektor?
Polska ma olbrzymi, ale wciąż niewykorzystany potencjał produkcji biometanu. Jak wskazuje European Biogas Association jesteśmy w czwórce najważniejszych nowych rynków dla rozwoju biometanu w Europie. Pod względem planowanych inwestycji zajmujemy drugie miejsce, tuż za Danią. Inwestycje szacowane na 3,4 mld euro pozwolą na produkcję 7,8 TWh biometanu rocznie. To dla nas ogromna szansa na stworzenie nowej gałęzi gospodarki opartej na polskich technologiach i obsługiwanej przez wykwalifikowanych, cenionych specjalistów.
Kongres Biogazu – zarejestruj się!
W Ministerstwie Klimatu i Środowiska doskonale zdajemy sobie z tego sprawę. Wszystkie nasze działania nastawione są na systematyczne zwiększanie bezpieczeństwa energetycznego przy jednoczesnym zasileniu gospodarki tanią, zieloną energią. Stoimy na stanowisku, że beneficjentami nowego modelu gospodarki energetycznej powinni być wszyscy odbiorcy.
W nowelizacji ustawy OZE z 17 sierpnia 2023 r. po raz pierwszy w historii wprowadziliśmy regulacje dla rynku biometanu wraz z systemem wsparcia dla biometanu w oparciu o taryfy FIP, przeznaczonym dla wytwórców biometanu w instalacjach OZE o mocy do 1 MW. W ubiegłym roku po raz pierwszy też została określona cena referencyjna dla biometanu.
Jednak wprowadzone zmiany nie spowodowały boomu na rynku inwestycyjnym. Konieczne są dalsze kroki, by potencjalni inwestorzy chcieli podjąć ryzyko budowy instalacji biogazowych. Jakie nowe regulacje w tym kierunku są przygotowywane w Ministerstwie? Czy możemy spodziewać się ich jeszcze w tym roku?
Wspomniane wcześniej regulacje to dopiero początek zielonej transformacji. W projekcie nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych (UD89) proponujemy system wsparcia dla jednostek biometanowych o mocy powyżej 1 MW oparty na mechanizmie konkurencyjnym, czyli aukcjach dla wytwórców biometanu w instalacjach OZE z biogazu albo z biogazu rolniczego. Wzorowaliśmy go na funkcjonującym już systemie aukcyjnym dla wytwórców energii elektrycznej w instalacjach OZE, z niezbędnymi modyfikacjami uwzględniającymi specyfikę technologii paliwowych.
Z tej formy pomocy skorzysta wytwórca biometanu w instalacji OZE, który wprowadzi to paliwo do sieci gazowej, a otrzyma ją w formie kontraktu różnicowego, realizowanego w oparciu o ofertę złożoną w aukcji dla cen referencyjnych przypisanych do instalacji OZE w trzech przedziałach mocowych. Co więcej, wsparcie operacyjne będzie mogło być łączone ze wsparciem inwestycyjnym oferowanym np. przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, z uwzględnieniem zasad kumulacji pomocy publicznej.
Cały artykuł przeczytasz w Magazynie Biomasa:
Tekst: Beata Klimczak
Zdjęcie: pixabay.com