Sterty choinek dogorywających pod śmietnikiem to wszechobecny element poświątecznego krajobrazu. Potrzebne przez kilkanaście dni drzewka straszą widokiem już kilka dni po świętach. Ich los wydaje się być przesądzony. Ale okazuje się, że mogą się jeszcze przydać.

Reklama

Recykling świątecznych drzewek

Recykling świątecznych drzewek to coraz popularniejsza praktyka realizowana z powodzeniem na świecie, ale i w Polsce. Ostatnio miejscy radni z Birmingham zainicjowali akcję mającą na celu przetworzenie zużytych choinek w odnawialną zieloną energię. Urząd miasta zaoferował mieszkańcom bezpłatną usługę polegającą odbiorze drzewka z ustalonego miejsca i przetworzenia go na biomasę.

„Cieszymy się, że możemy zaoferować naszą bezpłatną usługę odpowiedzialnego usuwania niechcianych choinek” — powiedział radny John O’Shea, członek gabinetu ds. sceny ulicznej i parków w Radzie Miasta Birmingham.

“Ciepło z natury” – biomasa z choinek

Podobną praktykę spotykamy także na rodzimym gruncie. Dzięki inicjatywie „Ciepło z natury” od 7 lat choinki z warszawskich domów nie muszą być smutnym wspomnieniem świąt i niezagospodarowanym odpadem. Przynajmniej część z nich, która zostanie dostarczona pod wskazany adres, przetwarzana jest w zieloną energię i ogrzewa stołeczne mieszkania.


Sprawdź: III Konferencja Biomasa i paliwa alternatywne w ciepłownictwie


Misja

Misja inicjatywy „Ciepło z natury” to zwiększanie świadomości ekologicznej i zmniejszenie szkodliwych emisji do powietrza. Akcja skupia się nie tylko na dorocznej zbiórce świątecznych drzewek. Przez cały rok gromadzone są pozostałości po przycince drzew czy porządkowaniu parków. Następnie po oczyszczeniu i zrębkowaniu trafiają do elektrociepłowni, w której produkowane są z nich zielona energia i ciepło.

Łącznie w trwania akcji zebrano 3285 ton biomasy, co wystarcza na wyprodukowanie energii potrzebnej dla 1917 mieszkań o powierzchni 60m2 na cały rok. W przypadku zbiórki bożonarodzeniowych drzewek, co roku zwiększa się ich ilość przekazana do przetworzenia na biomasę. W zeszłym roku podczas akcji zebrano ich aż 526 ton.

Nie tylko Warszawa

Podobne inicjatywy przeprowadzane są też w mniejszych miejscowościach. Choinki można oddać m.in. do elektrociepłowni „Łężańska” w  Krośnie czy dostarczyć do jednego z wielu punktów odbioru we Włocławku, Pucku czy Ostrowie Wielkopolskim – w ramach akcji „Zielona energia z choinek”. Informacji należy szukać na stronach gmin.

Magazyn Biomasa. Sprawdź poniżej:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: bioenergy-news.com; cieploznatury.info

zdj.: mojadobra.pl

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE