Bioenergy Europe opublikowało nowy Raport Statystyczny. Publikacja analizuje aktualny stan biomasy w sektorze ciepłowniczym i podkreśla kluczową rolę, jaką biomasa odgrywa w produkcji ciepła ze źródeł odnawialnych.
Biomasa a bezpieczeństwo energetyczne
W związku z gwałtownie rosnącymi cenami gazu, ropy i energii elektrycznej, Unia Europejska stoi tej zimy w obliczu poważnego kryzysu energetycznego. Obywatele są narażeni na to, że nie będzie ich stać na ogrzewanie własnych domów. Tocząca się debata na temat dostaw ciepła w UE zwraca uwagę na przystępność cenową, zrównoważony rozwój i odnawialność. Jednak teraz bardziej niż kiedykolwiek priorytetem w dyskusji jest bezpieczeństwo energetyczne.
Zastanawiając się nad dostępnymi rozwiązaniami w zakresie dekarbonizacji i bezpiecznego zaopatrzenia w ciepło, należy bliżej przyjrzeć się ciepłu z biomasy. Należy zwrócić uwagę na to, że ciepło odpowiada za 74% całego zużycia energii z biomasy, która w 2019 r. stanowiła 85% wszystkich OZE w ciepłownictwie, pozwalając na redukcję emisji o około 160MtCO2.
Raport „Biomasa w Polsce 2022” – premiera już wkrótce!
OZE niezbędne w ciepłownictwie
Ciepło stanowi prawie połowę zużycia energii, a jednym z największych wyzwań sektora ciepłowniczego jest jego zależność od paliw kopalnych. Aby osiągnąć swój cel neutralności klimatycznej, UE nie może sobie pozwolić na opóźnienie ze zwiększeniem udziału OZE w ciepłownictwie. Jak wynika z raportu, ambitniejsze cele dotyczące ciepła są pożądane. Wskazują one na duże znaczenie tego sektora dla celów klimatycznych UE.
Kluczowe znaczenie w dekarbonizacji sektora ciepłowniczego ma także modernizacja instalacji grzewczych w UE. Obecnie jedna czwarta instalacji w krajach członkowskich ma ponad 30 lat.
Aby osiągnąć wyższe cele w zakresie jakości powietrza do 2030 r., powolne tempo zastępowania nieefektywnych i przestarzałych urządzeń grzewczych musi przyspieszyć. Nowoczesne technologie mogą przyczynić się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. Jedno przestarzałe, niezmodernizowane źródło ciepła generuje taką samą ilość zanieczyszczeń, jak 300 nowoczesnych urządzeń przeznaczonych do spalania biomasy. Pokazuje to ogromną wydajność i potencjał sektora w zakresie energii, zwłaszcza w budownictwie.
Poza ogrzewaniem domowym priorytetem musi być rozszerzenie udziału OZE w całym systemie grzewczym Unii Europejskiej.
Biomasa rozwiązaniem dla ciepłownictwa
Biomasa to konkretne rozwiązanie dla ciepłownictwa, które intensyfikuje przejście na odnawialne źródła energii. Od 2000 roku udział biomasy w ciepłownictwie wzrósł ponad trzykrotnie. Ten niezwykły wzrost dowodzi po raz kolejny, że biomasa stanowi opłacalne, energooszczędne rozwiązanie, zarówno na poziomie indywidualnym i powiatowym. Ponadto 80% zużycia energii w przemyśle jest wykorzystywane na cele grzewcze, przy czym biociepło stanowi 10% całości przemysłowego zużycie ciepła.
„Wszyscy martwimy się o nadchodzący sezon grzewczy i widzimy wzrost popytu na pellet do indywidualnych urządzeń grzewczych. Świadczy to o zainteresowaniu użytkowników końcowych zrównoważonym źródłem energii” – stwierdza Sekretarz Generalny Bioenergy Europe Jean-Marc Jossart.
Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
źródło, zdjęcie: bioenergyeurope.org
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE