Biomasa agro w Polsce ma tendencję wzrostową

biomasa agro

– Biomasa agro w Polsce ma tendencję wzrostową – Barbara Pokrzywa, Dyrektor Sprzedaży Asket. I dodaje: I to bardzo dobrze, bo jej potencjał jest znaczny, szacowany na poziomie 20 milionów ton. Biomasę agro należy postrzegać i stosować przede wszystkim lokalnie, blisko miejsca jej występowania i przetwarzania.

Blisko oznacza w odległości do 50km. Takie działania pozwolą zminimalizować koszty produkcji oraz transportu surowców i gotowych produktów, a także obniżyć ślad węglowy.

Biomasa rolna powinna być głównym paliwem do wytwarzania energii, ciepła na wsiach, na terenach rolniczych i stosowana w kotłowniach budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej (szkołach, przedszkolach, budynkach gminnych i innych).

W ten sposób zwiększamy niezależność energetyczną najbliższej społeczności, dajemy ludziom pracę i wspieramy lokalną gospodarkę. Należy utworzyć Lokalne Centra Agrobiomasy (LCA). Czyli miejsca, w których mieszkańcy będą mogli zakupić opał wytwarzany lokalnie. A także przetworzyć lub wynająć maszynę do produkcji opału z własnego surowca. Działalność LCA ma swoje uzasadnienie i znalazłaby grono stałych odbiorców.


POBIERZ ZA DARMO NASZ RAPORT „BIOMASA W POLSCE 2022/23”


Prezentowanie dobrych, polskich praktyk. Powtarzalnych przykładów przetwarzania i zastosowania biomasy agro. Przykładów, które łatwo wdrożyć, które można naśladować i przełożyć na zastosowania w danym regionie zgodnie z jego potencjałem. Zwiększy zainteresowaniem biomasą agro i jej udziału w wytwarzaniu energii. A co się w tym wiąże uniezależni region od importowanych surowców energetycznych.

Utworzenie krajowego programu finansowania dla inwestycji w biomasę agro opracowanego wspólnie przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministerstwo Środowiska i Klimatu. Biomasa agro jest surowcem, który leży na styku działań rolnych i środowiskowych. Opracowanie wspólnego programu pozwoli na uzyskanie efektu synergii w tych dwóch obszarach i wzmocni te działania. Ważne by dotowane rozwiązania były polskie, krajowe i sprawdzone odnośnie efektywności i wiarygodności przez niezależne jednostki naukowo-badawcze np. w programie UE ETV (ang. Environmental Technology Verification – Weryfikacja Technologii Środowiskowych), czy GreenEvo – program Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

This post is also available in: polski

bem