Sektor biogazowy z dużą nadzieją wszedł w nowy rok. Wydłuża się rejestr wytwórców biogazu rolniczego i liczy już 94 pozycje. W 2020 r. prawdopodobnie przybędzie ich co najmniej jeszcze kilkunastu. Kto i gdzie buduje biogazownie?

W Polsce funkcjonuje obecnie ponad 300 instalacji wytwarzających energię z biogazu. Niewiele ponad sto to biogazownie rolnicze. W ostatnich miesiącach 2019 r. do listy dołączyły kolejne trzy firmy stawiające na biogaz rolniczy.

Reklama

A z początkiem nowego roku optymizmu inwestorom dodała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, mówiąc, że jej resort już pracuje nad ułatwieniami w zakresie produkcji biogazu.

Dobra jesień i zima 2019 r.

Jesienią 2019 r. otwarto biogazownię rolniczą w miejscowości Michałów Kolonia w gminie Rachanie. Instalacja o mocy 0,99 MWh sąsiaduje z suszarnią owoców. Oba przedsięwzięcia należą do Przedsiębiorstwa Wielobranżowego „BUDMAT” Sp. j. w Zamościu.

Na początku października oficjalnego otwarcia doczekała się innowacyjna biogazownia firmy Dynamic Biogas w Rolniczo-Sadowniczym Gospodarstwie Doświadczalnym w Przybrodzie należącym do Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.


Biogazownie w Polsce i wiele więcej. Kliknij i czytaj!


Jej wyjątkowość polega na tym, że jest to konstrukcja modułowa niczym systemy meblowe IKEA. Oprócz nowości technicznych zastosowano w niej także nowatorskie rozwiązania technologiczne (np. w zakresie fermentacji).

Jak mówią jej twórcy, nie jest ona „stalową krową”, bo jest wszystkożerna.

– Z przodu dzik, z tyłu krowa – mówiła dla „Magazynu Biomasa” Ewa Woźniak, prezes zarządu Dynamic Biogas. – Jesteśmy w trakcie patentowania kilku rozwiązań. Mamy już jeden patent na rozwiązania dotyczące zbiornika i mieszania. Czekamy na kolejny dotyczący procesu biochemicznego w fermenterze. Pozwala on na wprowadzenie szerszej gamy substratów niż w tradycyjnych rolniczych biogazowniach. Pionierskim rozwiązaniem jest także zastosowanie specjalnie opracowanego mieszadła, które doskonale radzi sobie ze zmorą wszystkich biogazowni, jaką jest kożuch – tłumaczyła.

Obecnie firma realizuje w kraju kilkanaście siostrzanych instalacji: w Wielkopolsce – osiem, w Lubuskiem – sześć, w woj. zachodnio-pomorskim – trzy, a w woj. dolnośląskim, podkarpackim i podlaskim po dwie. Każda o mocy 0,5 MW. Planowane terminy sfinalizowania budów to koniec IV kwartału br.

Wybudowane i zaplanowane

Kolejną instalację biogazową, o zainstalowanej mocy 0,499 MW, uruchomiono w miejscowości Zawroty koło Morąga. Inwestorem jest Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „Marszal” Tomasz Marchalewski, a wykonawcą firma Proeko.

To tylko fragment tekstu. Cały przeczytasz w Magazynie Biomasa. Sprawdź poniżej:

Całe wydanie znajdziesz też tutaj. Dlatego kliknij!

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE