Projekt specustawy dla biogazowni rolniczych jest już gotowy. Jak dotąd szczegóły nie zostały ujawnione, jednak znane są główne założenia nowej propozycji legislacyjnej. Eksperci udzielili komentarza w tej sprawie.
Postulaty branży a projekt specustawy
Branża biogazowa wciąż oczekuje na szereg regulacji, które mają ułatwić jej pracę. Dużym problemem jest chociażby poferment z biogazowni. Obecnie klasyfikuje się go jako odpad, co w znacznym stopniu utrudnia gospodarowanie nim dla celów rolniczych.
Projekt specustawy zakłada zniesienie tych przeszkód, przy jednoczesnym zachowaniu zasad bezpieczeństwa dla środowiska. Jeżeli nowe przepisy okażą się tak obiecujące, jak ich zapowiedź, biogazownie rolnicze staną się bardzo atrakcyjną inwestycją w energetykę. Podobnego zdania jest Adrian Krzyżanowski z kancelarii Wolf Theiss:
„Kierunek proponowanych zmian jest dobry i odzwierciedlający postulaty formułowane od dawna przez środowisko, jednak pełnej oceny będzie można dokonać dopiero po ukazaniu się dokładnej treści ustawy”.
Czytaj też: Dofinansowanie na budowę biogazowni w programie #EnergiaDlaWsi
Przyłączanie instalacji do sieci
Instalacje biogazowe mierzą się obecnie z blokadą w zakresie przyłączania ich do sieci gazowej. Ustawodawca gwarantuje rozwiązanie tego problemu, jak dotąd nie upubliczniono jednak szczegółów, dlatego branża wskazuje na określone oczekiwania:
„Trzeba pamiętać, że samo wydanie warunków niczego nie ułatwia. – komentuje Piotr Kaczmarek, dyrektor w Pietro Fiorentini Polska – Powinien być obowiązek przyłączenia na jasno określonych zasadach, a szczególnie: kto za nie zapłaci”.
Biogazownie rolnicze w świetle nowych przepisów
Zespołowi ekspertów pracującemu nad ustawą zależało także na tym, by biogazownie rolnicze w jak największym stopniu korzystały z lokalnych substratów. Wśród zebranych przez redakcję głosów pojawił się też anonimowy ekspert, który wyraził pewną obawę:
„Nie popieram używania biomasy, która miałaby być uprawiana na areałach mogących służyć do produkcji żywności dla ludzi i zwierząt. W czasie narastającego kryzysu żywnościowego jedynym substratem dla biogazowni powinna być odpadowa biomasa”.
W specustawie ma znaleźć się zapis regulujący, jakie produkty będą uznawane za substraty.
Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE