Biogazownia to inwestycja wymagająca milionowych nakładów finansowych. Na szczęście istnieje wiele źródeł, z których można pozyskać dodatkowe fundusze na budowę takiej instalacji. O tych możliwościach opowiedział Paulina Walczak, doradca ds. finansowania Inwestycji w Metropolis.

Reklama

Jakie są obecnie dostępne dofinansowania dla biogazowni?

Podstawy pozyskiwania dotacji

Podstawą dla pozyskania finansowania jest terminowość. Wnioski należy składać w zgodzie z wymogami i w terminie zadanym przez dany podmiot udzielający wsparcia. Formy pozyskiwania świadczeń są różne. Mogą to być np. zwrotne pożyczki na preferencyjnych warunkach lub bezzwrotne dotacje obejmujące część kosztów kwalifikowanych inwestycji.


Czytaj też: Biogaz w strategii metanowej UE i KPEiK


Źródeł finansowania jest wiele: to programy krajowe, jak również unijne. Są one wyspecjalizowane – dedykowane dla instalacji rolniczych bądź komunalnych. Uzyskanie wsparcie zależy więc od tego jaka jest moc zainstalowana projektu, co stanowi substrat, gdzie zlokalizowana zostanie instalacja i kto chce się o to dofinansowanie starać. Odpowiedź na te pytania jest konieczna, by dobrać źródło wsparcia dla budowy biogazowni.

Dofinansowania do biogazowni 2025

W 2025 r. można skorzystać z programów:

  • Energia dla Wsi – 3 lutego rozpocznie się drugi nabór do programu. Na wsparcia OZE na wsi przewidziano łącznie 1 mld zł. Nabór potrwa do 19 grudnia br. lub do wyczerpania środków.
  • Rozwój kogeneracji w oparciu o biogaz komunalny – program pilotuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Okres kwalifikowalności kosztów trwa od 01.09.2022 r. do 31.12.2030 r. To w tym czasie musi powstać instalacja, aby możliwe było ubieganie się o środki.
  • Poprawa bezpieczeństwa energetycznego poprzez wykorzystanie biometanu – program jest obecnie na etapie konsultacji. Sfinansuje go Fundusz Modernizacyjny. Jego realizacja będzie rozłożona etapowo, na lata 2025-2030.

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE