Biogazownia III generacji w Przybrodzie oficjalnie otwarta. Uruchamiana właśnie instalacja znajduje się w Rolniczo-Sadowniczym Gospodarstwie Doświadczalnym należącym do Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Gościem na uroczystości otwarcia bioelektrowni była minister Jadwiga Emilewicz.

Redakcja „Magazynu Biomasa” miała przyjemność uczestniczyć w uroczystym otwarciu biogazowni rolniczej III generacji w Przybrodzie. Wśród niemal stu gości znajdowały się władze Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, władze samorządowe województwa wielkopolskiego, wicemarszałek województwa podlaskiego Stanisław Derehajło oraz minister technologii i przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz.

Reklama

– Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu od zawsze był uczelnią, której działania wpisywały się w aktualne trendy gospodarcze – mówił podczas otwarcia prof. dr. hab. Jan Pikul, rektor UPP.

Biogazownia III generacji

Dlaczego instalacja w Przybrodzie nazywana jest biogazownią III generacji? Podczas otwarcia wyjaśnił to prof. Jacek Dach z UP Poznań. – Biogazownia może fermentować prawie wszystko poza drewnem i jego pochodnymi, jej sprawność teoretyczna to 97 proc. (8,5 tys. godzin), a wydajność, w porównaniu do standardowych biogazowni zasilanych kiszonką kukurydzianą, wyższa o 25-27 proc. – tłumaczył. Jako wsad do biogazowni można zastosować obornik, gnojownicę, wytłoki warzywno – owocowe i inne odpady przetwórstwa rolno – spożywczego. Są to substraty bezkosztowe, co oznacza dla biogazowni dodatkowe przychody. W bioelektrowni zastosowano technologię Dynamic Biogas, która oferuje zaawansowane rozwiązania w procesie fermentacji.

Instalacja należąca do UP w Poznaniu to doskonały przykład gospodarki obiegu zamkniętego. Nie tylko przetwarza odpady rolnicze i je dezodoryzuje. Ale także jest elementem walki ze smogiem.

– Dzięki naszej biogazowni unikniemy emisji 6,8 tys. ton dwutlenku węgla do atmosfery rocznie – mówił Jan Pikul, rektor UPP.

Potencjał biogazowni w Polsce

– 8 mld m3 metanu – taki mamy potencjał biogazowy w Polsce – mówił prof. Jacek Dach, którego zespół odpowiedzialny jest za nadzór technologiczny nad biogazownią w Przybrodzie. – To od 6 do 10 tys. biogazowni – przekonywał.

Biogazownia w RSGD została w całości zbudowana na polskich rozwiązaniach technicznych i technologicznych. Dzięki swej modułowej budowie, wykorzystaniu głównie skręcanych elementów ze stali jako materiału konstrukcyjnego, możliwe jest dostarczenie całej instalacji na plac budowy w kontenerach oraz szybki montaż. Technologia posiada więc olbrzymi potencjał eksportowy.

Zielone światło dla biogazu?

– To dla mnie wyjątkowa przygoda z kilku powodów – powiedziała na otwarciu biogazowni minister technologii i przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz. – Uważam, że biogaz to niedoinwestowany sektor, a jako minister wspieram rozwój energetyki rozproszonej. W MPiT jest to dla nas racja stanu – mówiła J. Emilewicz.

  • Co jeszcze powiedziała o biogazie minister Jadwiga Emilewicz?
  • Którego poznańskiego przedsiębiorcę Jadwiga Emilewicz wskazała jako potencjalnego partnera dla sektora biogazowego?
  • W jaki sposób technologia Dynamic Biogas trafiła do Los Angeles w USA?

Na te pytania odpowiemy w relacji z otwarcia biogazowni w Przybrodzie w najbliższym „Magazynie Biomasa”!

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Całe wydanie znajdziesz też tutaj. Dlatego kliknij!

Zdjęcia: Jolanta Kamińska „Magazyn Biomasa”
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE