Pół tysiąca uczestników i kilkudziesięciu wystawców – w Warszawie rozpoczyna się dziś 9. Kongres Biogazu, jedno z największych wydarzeń tej branży w Europie. Tak duża frekwencja to jasny sygnał, że biogaz będzie odgrywać w Polsce coraz większą rolę.
Przez dwa dni (12-13 grudnia) Warszawa będzie biogazową stolicą Polski. W hotelu DoubleTree by Hilton Hotel & Conference Centre odbywać się będzie najważniejsze spotkanie tego sektora, w którym wezmą udział inwestorzy z branży, przedstawiciele firm energetycznych, paliwowych, ciepłowniczych, przemysłu rolnego, spożywczego, jak i administracji rządowej. Nie zabraknie także, w specjalnej Strefie Expo, dostawców technologii i urządzeń. Kongres Biogazu to jedna z największych w Europie konferencji dla całego sektora biogazu.
– Tutaj po prostu trzeba być, bo w Polsce nie ma drugiego wydarzenia o takiej frekwencji i takim znaczeniu – mówi Maciej Kosiński z „Magazynu Biomasa”, który jest organizatorem 9. Kongresu Biogazu.
Polska może stać biogazem
Biogaz to obecnie jedno z najbardziej perspektywicznych, bezpiecznych i – co niezwykle istotne – sterowalnych odnawialnych źródeł energii. W wielu krajach Europy jego zalety od dawna przekuwane są w czystą energię. Nie szukając daleko, w sąsiednich Niemczech działa ponad 11 tys. biogazowni dających prąd i ciepło. Tymczasem w Polsce – zaledwie niecałe pół tysiąca. Według danych Agencji Rynku Energii (ARE) we wrześniu 2024 r. łączna moc zainstalowana biogazowni wynosiła w naszym kraju zaledwie 301,4 MW. To mniej niż 1% całej mocy z OZE zainstalowanej w krajowym systemie elektroenergetycznym.
Z roku na rok takich instalacji jednak przybywa – średnio rocznie o ok. 10%. W tym roku (wg danych do września) oddano w Polsce do użytku 28 nowych biogazowni. A przez ostatnie cztery lata moc zainstalowana w tym sektorze wzrosła o niecałe 80 MW, z czego blisko 30 MW przez minione półtora roku.
Ambicje muszą być jednak większe, jeżeli chcemy nie tylko gonić Europę i świat, ale przede wszystkim zapewnić sobie więcej zielonej energii, do czego jako kraj członkowski UE jesteśmy zobowiązani. Według danych GUS, jeszcze w 2022 r. biogaz był źródłem 6,5% energii ze źródeł odnawialnych w całej Unii Europejskiej, w Polsce ten odsetek stanowił zaledwie 2,6%.
Biogaz to zresztą tylko początek – po uzdatnieniu wytwarza się z niego ekologiczny biometan, czyli gaz, który z powodzeniem może zastępować w sieci gaz ziemny i być wykorzystywany w produkcji energii dla wielu sektorów przemysłu od ciepłownictwa zaczynając, a na transporcie kończąc.
Na szczęście nie stoimy na straconej pozycji. Mamy przecież wielki sektor rolnictwa, w którym drzemie ogromny potencjał biogazowy. Polska jest dziś, obok Francji, Niemiec, Hiszpanii i Włoch, w piątce krajów z największym potencjałem produkcji biometanu w UE. Według różnych szacunków moglibyśmy produkować od 3 do 6 mld m3 tego zielonego gazu!
Jak przełamać bariery
Trzeba działać szybko. Ostatnie lata faktycznie przyniosły przynajmniej kilka zdarzeń, które pozwalają branży z nadzieją patrzeć w przyszłość. W ub. roku Sejm przyjął tzw. specustawę biogazową, która upraszcza i ułatwia przygotowanie do inwestycji w biogazownie rolnicze, w przepisach o OZE pojawiła się definicja biometanu, a do tego sukcesywnie poszerza się spektrum możliwości pozyskiwania dofinansowania na budowę instalacji produkujących biogaz – zarówno dla inwestorów z sektora rolnego, jak i komunalnego.
Czy to jednak wystarczy, aby pokonać wszystkie bariery hamujące rozwój rynku biogazu? I czy uda się wreszcie przełamać obawy lokalnych społeczności, które niejednokrotnie bardzo głośno się sprzeciwiają powstawaniu nowych instalacji biogazowych? W jaki sposób prowadzić skuteczne kampanie informacyjne, by zwiększyć świadomość i poszerzyć wiedzę na temat korzyści jakie płyną z biogazowni?
Na te i inne pytania odpowiedzi będą szukać uczestnicy 9. Kongresu Biogazu. W programie wydarzenia zaplanowano liczne wystąpienia eksperckie i panele dyskusyjne z udziałem największych autorytetów w branży. Warszawskie spotkanie będzie jak zawsze, doskonałą okazją do budowania nowych i utrwalania istniejących relacji biznesowych.
tekst: Lech Bojarski
Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE