Kryzys energetyczny, z jakim mamy do czynienia motywuje naukowców na całym świecie do poszukiwania nowych źródeł zielonej energii. Badacze z uniwersytetu w Nottingham postanowili przeanalizować możliwości pozyskania biogazu z karaluchów. Kontrowersyjny pomysł ma spory potencjał.

Biogaz z karaluchów

W obliczu ogromnego zapotrzebowania na ekologiczny gaz, który zmniejsza konieczność importu paliw kopalnych, naukowcy z University of Nottingham zbadali dość nieoczywiste możliwości jego pozyskania. Angielscy badacze odkryli, że jeden z najczęstszych gatunków owadów, karaluch amerykański, produkuje metan w tempie do 35 razy wyższym niż krowy (na jednostkę masy ciała). W związku z tym zespół naukowców uznał, że wytworzony w procesie fermentacji beztlenowej przy użyciu odchodów karaluchów biogaz może być wykorzystywany jako źródło energii odnawialnej. 

Reklama

Czytaj też: 8. Kongres Biogazu 14-15 grudnia w Warszawie


Możliwości i wyzwania

Rozwiązanie może mieć ogromne znaczenie dla sektora OZE. Eksperci z Uniwersytetu w Nottingham, podkreślając zalety wykorzystania pozyskanego z karaluchów biogazu, na pierwszym miejscu wymieniają korzyści środowiskowe. W przeciwieństwie do paliw kopalnych, które przyczyniają się do zmian klimatycznych i mają skończoną podaż, biogaz jest odnawialny i ma znacznie niższy ślad węglowy. Po drugie, proces produkcji biogazu z karaluchów jest stosunkowo prosty i niedrogi, co, jak podkreśla zespół badaczy, czyni go realną opcją dla krajów rozwijających się.


Sprawdź mapę biogazowni w Polsce


Naukowcy dostrzegają też w swojej koncepcji szereg wyzwań i przeszkód, które mogą utrudnić produkcję biogazu z karaluchów i wykorzystanie go jako odnawialnego źródła energii. Chodzi między innymi o ogromną liczbę karaluchów potrzebną do wytworzenia znacznej ilości biogazu. Rodzi to etyczne i praktyczne obawy dotyczące hodowania dużych kolonii owadów, co, w związku z tym, że karaluchy są znanymi nosicielami różnych patogenów, wiąże się także z możliwością przenoszenia chorób.

Pomimo wyzwań i przeszkód angielscy badacze wiążą ze swoim odkryciem duże nadzieje i podkreślają jego niezaprzeczalny potencjał.

Rynek Biogazu i Biometanu

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: energyportal.eu

zdjęcie: pixabay

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE