Przetwarzanie odpadów z bioplastiku do produkcji biogazu to przyszłościowe rozwiązanie, które może wpłynąć na rozwój energii odnawialnej w Europie – zapewnia European Biogas Association.

Reklama

Biogaz z bioplastiku

Biogaz i biometan są wytwarzane z różnych rodzajów pozostałości organicznych, zamieniając odpady w cenny zasób. Jak informuje Europa Biogas Assocition najnowsze badanie pokazuje, że rosnąca ilość kompostowalnego bioplastiku może być zbierana i przetwarzana bez ryzyka ekologicznego w celu produkcji biogazu, wpływając w ten sposób na rozwój energii odnawialnej w Europie.

Kraje UE są zobowiązane do ponownego użycia i recyklingu co najmniej 55% swoich odpadów komunalnych do 2025 r., z kolei 60% do 2030 r. i 65% do 2035 r. Sektor biogazu już przyczynia się do osiągnięcia tego celu poprzez produkcję energii odnawialnej ze zebranych lokalnych bioodpadów. Według raportu statystycznego EBA 2022 organiczne odpady komunalne są drugim co do wielkości źródłem produkcji biometanu w Europie.

Wykorzystanie bioplastiku a gospodarka obiegu zamkniętego

Biodegradowalny bioplastik może stanowić 8 – 10% organicznych odpadów komunalnych stałych w nadchodzących latach.

„Rosnące wykorzystanie bioplastików i ich unieszkodliwianie w organicznej frakcji stałych odpadów komunalnych jest kluczowym składnikiem dla przyszłości gospodarki odpadami. Aby promować gospodarkę o obiegu zamkniętym, należy je odzyskać, aby produkować nowe materiały i/lub energię.”, wyjaśnia Gabriella Papa, urzędnik ds. technicznych i projektowych EBA i współautorka badania.


Zarejestruj się na Warsztaty biometanowe w Przybrodzie


Poferment

Analiza pt: „Fermentacja beztlenowa odpadów organicznych umożliwia odzyskiwanie energii i wspomaganie późniejszej degradacji bioplastiku w glebie” dowodzi, że przetwarzanie biotworzyw w procesie fermentacji beztlenowej zapobiega ich gromadzeniu się i zmniejsza ich wpływ na środowisko. Według analizy resztkowy bioplastik pozostający w pofermencie, produkcie ubocznym produkcji biogazu wykorzystywanym jako nawóz organiczny, nie gromadzi się w glebie. Dane pokazują, że biotworzywa ulegają degradacji w glebie od 50% do 70% po 120 dniach i ulegają pełnej biodegradacji w ciągu mniej niż dwóch lat. Poferment może być zatem stosowany jako nawóz w glebach rolniczych bez ryzyka ekologicznego.

Fermentacja beztlenowa przyczynia się również do odzysku energii z odpadów poprzez produkcję energii odnawialnej dla gospodarstw domowych i przemysłu.

Więcej energii odnawialnej, mniej bioplastiku

Ostatecznie takie podejście spełnia cel UE, jakim jest osiągnięcie gospodarki o obiegu zamkniętym do 2050 roku. Przetworzenie bioplastiku w procesie fermentacji beztlenowej w celu wytworzenia biogazu umożliwić opracowanie zintegrowanych koncepcji miast o obiegu zamkniętym i optymalne wykorzystanie ich zasobów.

„Wnioski uzyskane z tego badania mają pozytywny wpływ na strategie waloryzacji organicznych odpadów komunalnych. Przetwarzanie bioplastiku w procesie fermentacji beztlenowej w biogaz wydaje się obiecującym rozwiązaniem zarówno dla produkcji energii odnawialnej, jak i zmniejszenia ilości bioplastiku.”, podsumowuje Gabriella Papa.

 

Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: EBA

zdjęcie: wwf.de

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE