W poniedziałek 12 grudnia sektor biogazu zelektryzowała wiadomość, że minister energii Krzysztof Tchórzewski planuje wprowadzenie zmian w ustawie o OZE. Zmiany te mają przynieść większe wsparcie dla biogazowni, które w opinii ministra zapewniają utylizację odpadów rolniczych i generują nowe miejsca pracy. 

Reklama

Plany ministra

W rozmowie z Polską Agencją Prasową na początku grudnia Krzysztof Tchórzewski zapowiedział możliwość opóźnienia we wdrożeniu systemu aukcyjnego, który zgodnie z przyjęta ustawą o OZE ma wejść z życie 1 stycznia 2016 r. Szef Ministerstwa Energii planuje także korektę zapisów w ustawie pod kątem większego wsparcia dla biogazowni. -– Zamierzam teraz dokonać korekty, jeśli chodzi o ustawę o OZE, która powolutku wchodzi w życie, i położyć znacznie większy nacisk na biogazownie, których w tej chwili w Polsce prawie nie ma – powiedział minister.  Nie sprecyzował jednak w jaki sposób i kiedy miałaby się dokonać zmiana zapisów ustawy, ani dokładnie na czym ta zmiana miałaby polegać. Dziś nie wiemy czy nowy minister chce zmienić tylko zasady wsparcia dla nowych instalacji biogazowych, które miałyby powstać w ramach systemu aukcyjnego, czy instalacji uruchamianych do końca br. w ramach systemu zielonych certyfikatów. Minister wskazał, że w zakresie biogazowni „w ustawie trzeba będzie inaczej ustawić ekonomikę”. Ocenił przy tym, że energia z elektrowni wiatrowych kosztuje ok. 500 zł/MWh, a z biogazowni – ok. 300 zł/MWh. Powołał się także na dane o liczbie biogazowni w Niemczech, gdzie działa ok. 2 tys. tego typu instalacji oraz w Czechach (ok. tysiąca).

Problemy biogazu w Polsce

Przez załamanie się cen zielonych certyfikatów (lata 2012 – 2013)  znacznie spadły przychody właścicieli wybudowanych dotąd biogazowni rolniczych, których w Polsce działa obecnie ponad 60. Sytuacja właścicieli biogazowni stała się na tyle zła, że wielu z  nich stanęło na skraju bankructwa, a utrzymująca się nadpodaż zielonych certyfikatów nie daje nadziei na szybkie odbicie się cen certyfikatów. Wobec problemów sektora biogazowego, w tym roku w Sejmie pojawił się projekt nowelizacji ustawy o OZE, który początkowo zakładał zwiększenie obowiązku zakupu zielonych certyfikatów z biogazowni rolniczych. Prace nad tym projektem jednak wstrzymano w obliczu wyborów parlamentarnych. Ostatnie słowa ministra Tchórzewskiego to ważny i bardzo wyczekiwany przez branżę biogazu głos, który być może doprowadzi do realnych zmian i w końcu wyzwoli inwestycyjny boom w Polsce.

Źródło: PAP

Zdjęcie: 123rf

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE