Biogaz wady i zalety. Sprawdź, co musisz o nim wiedzieć! Biogaz to zielone paliwo, które w ostatnim czasie staje się coraz popularniejsze.

Reklama

Oczywiście największą zaletą biogazu jest to, ze jest to w 100 procentach czysta energia. Trzeba bowiem pamiętać, że reakcja, która zachodzi w czasie spalania biogazu sprawia, że ten nie trafia do atmosfery, a zatem po prostu jej nie zatruwa. Nic więc dziwnego, że biogaz staje się obecnie coraz bardziej popularnym, a coraz więcej zakładów zastanawia się nad uruchomieniem własnej biogazowni.


Zarejestruj się na Warsztaty biometanowe


Co nie mniej ważne, zaletą jest to, że do tego wytwarzania biogazu najpierw wykorzystuje się nadające się do fermentacji metanowej odpady organiczne, a dopiero potem upraw celowych. Można wręcz powiedzieć, że cykl wytwarzania biogazu jest zintegrowanym systemem wykorzystywania zasobów naturalnych. Wielką zatem zaletą biogazu jest więc z jednej strony pozbycie się odpadów organicznych i dystrybucji składników nawozowych. Z drugiej strony zaś mamy kolejny zysk w postaci produkcji energii odnawialnej, co przynosi korzyści zarówno energetyczne, środowiskowe jak i rolnicze.

Zaletą biogazu jest też to, że redukuje ilość skażeń ziemi i wody. Wszystko dlatego, że redukując ilość złych substancji w odpadach zmniejszamy negatywny wpływ jaki mają na ziemię i wodę.


Oto mapa biogazowni rolniczych w Polsce!


Wadami biogazu na pewno jest to że metan to gaz dość niebezpieczny ze względu na swoją niestabilność. Do tego technologia produkcji biogazu wciąż powoduje duże straty cieplne i energetyczne na etapie wytwarzania. Wadą jest także to, że biogaz to także paliwo, które trudno jest wytwarzać na większą skalę.


Pobierz Raport Biogaz w Polsce za darmo!


Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE