„Made in Poland” zamiast „made in German”? Tak! W przypadku biogazu polskie rozwiązania dorównują, a nawet wyprzedzają te zachodnie. O krajowych technologiach do produkcji biogazu w programie „Jak to działa?” opowiada prof. Jacek Dach z Instytutu Inżynierii Biosystemów Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Z czego pozyskiwany jest biogaz? W jaki sposób z opadów wyprodukować prąd i ciepło? Czy naprawdę biogazownie są uciążliwe zapachowo? Dlaczego powinniśmy stawiać na rozwój biogazu? Na pytania Radka Brzózki w programie telewizyjnym „Jak to działa?” opowiada prof. Jacek Dach, specjalizujący się w tematyce biogazowej na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu.

Reklama

Lekarze od biogazowni

Pracownia Ekotechnologii, której szefuje prof. Jacek Dach, pracuje nad technologiami produkcji biogazu odpowiadającymi krajowym uwarunkowaniom, w szczególności pod kątem doboru wsadu do bioelektrowni. Zespół prof. Dacha zajmuje się także badaniami wielkości, dynamiki i składu emisji gazowych ze składowanych i przetwarzanych bioodpadów, nawozów organicznych czy nawożonych gleb oraz badaniami biogazu.

Pracownia Ekotechnologii to „lekarze od biogazowni” ponieważ doradzają właścicielom działających instalacji biogazowych w kwestiach optymalizacji produkcji biogazu, doboru substratów czy w sytuacjach awarii na skutek np. kożucha w biogazowni.

Sam prof. Dach od wielu lat promuje biogaz w Polsce, uczestnicząc w warsztatach i konferencjach branżowych (m.in. „Biogazownia od A do Z” czy Kongres Biogazu) oraz publikując popularyzujące biogaz artykuły w magazynach branżowych.

Biogaz w telewizji

Temat biogazowni pojawił się w  „Jak to działa” Radka Brzózki emitowanym w TVP. Program pokazuje czy jest biogaz i jakie są zalety wybudowania biogazowni. Opisywana w „Made in Poland” technologia biogazowa w Jaromierzu to produkcja jednocześnie energii elektrycznej i ciepła na potrzeby m.in. przyzakładowego zakładu pelletowego.

 

 

 

 

 

 

 

ZOBACZCIE SAMI: (od 2,56 min.): https://vod.tvp.pl/video/jak-to-dziala,made-in-poland,42093810

Biogaz w końcu staje się medialny!

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE