Biogaz szansą dla terenów wiejskich – twierdzi prezes PGNIG? W Polsce jest ogromny potencjał produkcji biogazu, który mógłby być wtłaczany do sieci gazowych. Jerzy Kwieciński, prezes PGNiG mówił o tym podczas konferencji na temat porozumienia zawartego przez PGNiG i NFOŚiGW.

Jak podaje Jakub Wiech na portalu energetyka24.pl prezes PGNiG J. Kwieciński stwierdził, że widzi w Polsce potencjał na produkcję 7-8 miliardów metrów sześciennych biogazu rocznie. – Jeśli wykorzystalibyśmy tylko połowę tego potencjału, to produkowalibyśmy (…) mniej więcej tyle, ile obecnie wydobywamy – dodał.

Reklama

Trwają prace nad ogniwami paliwowymi zasilanymi biogazem

– Lokalnie możemy produkować biogaz z biomasy. Chcielibyśmy, żeby ten biogaz nie był zwykłą mieszaniną węglowodorów, ale żeby był to biometan, czyli gaz, który możemy wtłoczyć bezpośrednio do sieci gazowej. W tym upatrujemy dużą szansę na terenach wiejskich – powiedział prezes PGNiG.


Co powinieneś wiedzieć o biogazie? Kliknij i sprawdź!


– Potencjał dla rozwoju biogazownictwa w Polsce jest potężny, oceniamy, że mamy możliwości produkcji 7-8 mld m3 takiego biogazu w naszym kraju. Jeżeli wykorzystalibyśmy tylko połowę tego potencjału, to produkowalibyśmy ok. 4 mld metrów sześciennych. To jest mniej więcej tyle, ile obecnie wydobywamy – zaznaczył.

Jak zauważył szef polskiego gazowego giganta, wykorzystanie potencjału biogazu to również nadzieja dla społeczeństw lokalnych. -To nie jest szansa tylko dla naszej firmy, ale także dla małych, lokalnych ojczyzn. Tam najczęściej nie ma żadnego przemysłu, a nie ma co ukrywać, że taka biogazownia byłaby rozwojem lokalnego przemysłu i szansą na miejsca pracy. Uważamy, że to jest świetna możliwość realizacji Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju- powiedział.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Zieloną Gminę.W internecie za darmo:

Całe wydanie znajdziesz też tutaj. Dlatego kliknij i sprawdź!

Źródło: Jakub Wiech, energetyka24.pl
Zdjęcie: pixabay
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE