Do 2050 r. biometan mógłby zastąpić 61% gazu ziemnego w Europie. To najbardziej optymistyczny scenariusz, jednak technologie rozwijają się, otwierając drogę do coraz szerszego zastosowania biogazu i biometanu, poprzez poszerzanie listy substratów i skalowalność instalacji. Firma consultingowa DataM Intelligence przedstawiła raport, który szacuje, jaki będzie długofalowy rozwój tego sektora.
Global Biogas Plant Market to raport stworzony przez DataM Intelligence. Ocenia on bieżącą sytuację rynku i przewiduje jego rozwój, skupiając się na latach 2023-2030.
Prognozy dla rynku
Na całym świecie biogazownie stają się coraz częstszym elementem krajobrazu. CAGR, czyli skumulowany roczny wskaźnik wzrostu, dla sektora biogazu wyniósł 6,1% w 2024 r.
Według raportu, obecnie najszybszy wzrost sektora odnotowuje się w Azji Pacyficznej. Wynika to z gwałtownie postępującej urbanizacji, zwiększającego się zapotrzebowania na energię elektryczną i potrzeby integracji zielonego rozwoju z ekonomicznymi możliwościami tamtejszych państw.
Z kolei największy udział w rynku – według raportu – w latach 2023-2030 będzie mieć Ameryka Północna. To ten kontynent kontroluje największą część sektora biogazu i biometanu.
Biogazu będzie już tylko więcej
W listopadzie br. rząd indyjskiego stanu Andhra Pradesh podpisał umowę z Reliance Group na budowę 500 biogazowni. To przykład tego, że nie tylko Europa zwiększa udział tego OZE w swoim systemie energetycznym poprzez wsparcie ze strony polityki i finansów publicznych.
Najszybciej rozwijającym się rynkiem pozostaje jednak Europa. Zgodnie z danymi European Biogas Association (EBA), obecnie produkcja na obszarze kontynentu wynosi 21 mld m3 biogazu i biometanu rocznie. Potencjalnie od 2030 r. możliwe jest zwiększenie tej ilości do 35-45 mld m3.
Według raportu DataM Intelligence szacunki dla 2050 r. są jeszcze wyższe i ocenia się, że w połowie wieku Europa zwiększy swoją produkcję pięciokrotnie. To oznacza, że będzie wytwarzać 167 m3 biogazu i biometanu, pokrywając w 21% konsumpcję gazu ziemnego, jaką odnotowywano w 2021 r. Jeśli jednak uda się stopniowo obniżyć zapotrzebowanie na gaz, biometan w 2050 r. mógłby w 61% zastąpić swojego kopalnianego odpowiednika.
Czytaj też: Raen i Dynamic Biogas Energy z umową. Efektem współpracy będą biogazownie hybrydowe
Co z tą Polską?
Jak podaje amerykański International Trade Administration, około 1% energii elektrycznej w Polsce powstaje z biogazu. Jest to ilość, która pozwoliłaby zasilić wszystkie gospodarstwa domowe w Warszawie. W ocenie autorów raportu – potencjał jest 10-krotnie wyższy i wszystko wskazuje na to, że zostanie on wykorzystany. Polskie rolnictwo jest coraz bardziej zmodernizowane, a w gospodarka odpadowa zwiększa skuteczność gospodarowania odpadami biodegradowalnymi, co długofalowo pomoże państwu w osiągnięciu pozycji lidera w obszarze biogazu i biometanu. To z kolei przyczyni się do wzrostu ekonomicznego i poprawy bezpieczeństwa energetycznego.
Pełen raport dostępny jest na stronie DataM Intelligence.
Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!
Zdjęcie: Shutterstock
Źródło: DataM Intelligence
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE