Trzcinna, Raba Wyżna, Turów, Sielec Biskupi, Tragamin, Domaszkowice, Nowa Chełmża – wszędzie tam trwają protesty mieszkańców, bo budowie biogazowni w Polsce zwykle towarzyszą duże emocje, zwykle negatywne. Tymczasem biogazownie to instalacje, które mają służyć mieszkańcom i powstają głównie po to, by poprawić komfort ich życia. 

Reklama

Mieszkańcy protestujący przeciwko biogazowniom boją się inwazji szczurów, insektów, fetoru, obawiają się o rozjeżdżenie dróg i niebezpieczeństwo wybuchu instalacji. Wśród argumentów osób przeciwnych inwestycjom pojawia się wiele mitów, brak natomiast podstawowej, popartej faktami wiedzy. 

Biogazownie to szereg korzyści

A fakty są takie, że biogazownia to szereg korzyści dla lokalnej społeczności: począwszy od zagospodarowania kłopotliwych odpadów z okolicy, przez produkcję taniego ciepła dla pobliskich osiedli i urzędów, po nowe miejsca pracy i zastrzyk dodatkowej gotówki dla rolników i lokalnych firm dostarczających do instalacji substrat. 

Więcej: miejscowości, w których działa biogazownia, bardzo często zyskują nowy plac zabaw dla dzieci, remont lokalnej drogi czy boiska szkolnego, zewnętrzną siłownię, finansowe wsparcie festynów wiejskich i szkolnych imprez. 

Jak zatem rozmawiać z mieszkańcami, miejscowym samorządem i środowiskiem biznesowym, aby skutecznie przeprowadzić inwestycję biogazową z korzyścią dla lokalnej społeczności? W jaki sposób prowadzić konsultacje, aby zakończyły się one sukcesem? Jak budować dobre relacje w myśl zasady win-win? Jakich błędów nie popełniać na początku procesu inwestycyjnego?


Sprawdź, kto się już zarejestrował na 9. Kongres Biogazu!


Biogaz – jak zyskać zaufanie społeczności? Warsztaty dla inwestorów

„Magazyn Biomasa” wspólnie z Instytutem Ochrony Środowiska – Państwowym Instytutem Badawczym zapraszają na warsztaty dla inwestorów Biogaz – jak zyskać zaufanie społeczności? Warsztaty odbędą się 13 grudnia 2024 podczas 9. Kongresu Biogazu jako wydarzenie towarzyszące.

Celem warsztatów jest m.in.:

  • dyskusja na temat barier rozwoju biogazowni związanych z konfliktami społecznymi,
  • analiza dobrych praktyk i sformułowanie rekomendacji dla inwestorów.

Spotkanie poprowadzi dr Paulina Legutko-Kobus, członkini prezydium Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN. Prowadzi ona badania z zakresu: programowania rozwoju i planowania strategicznego na poziomie regionalnym i lokalnym oraz partycypacji społecznej.

Warsztaty są organizowane w związku z realizacją projektu dofinansowanego ze środków NFOŚiGW pn. „Kampania edukacyjno-informacyjna w tematyce biogazu/biometanu w Polsce”.

Dla kogo?

Warsztaty adresowane są do inwestorów – już realizujących inwestycje biogazowe i planujących kolejne, osób zainteresowanych wybudowaniem biogazowni przy gospodarstwie rolnym, hodowców bydła i drobiu, firm z sektora rolno-spożywczego. 

Jak wziąć udział?

Warunkiem wzięcia udziału w szkoleniu jest rejestracja na 9. Kongresu Biogazu. Warsztaty odbywają się w języku polskim i są darmowe. Liczba miejsc jest ograniczona. Obowiązuje kolejność zgłoszeń. Aby zgłosić swój udział w warsztatach należy do 6.12.2024 r. Wypełnić formularz:

Więcej informacji: 

Jolanta Kamińska jolanta.kaminska@magazynbiomasa.pl, tel:+48 790 439 216

Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE