Polsko-ukraiński sojusz energetyczny był głównym tematem konferencji, która odbyła się 15 marca na warszawskim Stadionie Narodowym.

Reklama

Hasło konferencji brzmiało „Partnerstwo polsko-ukraińskie w budowaniu bezpieczeństwa energetycznego przyszłości”. Wydarzenie stanowiło nie tylko konsolidację dotychczasowej współpracy energetycznej na linii polsko-ukraińskiej, lecz także zapowiedź przyszłych działań na rzecz wzmocnienia sojuszu przeciwko rosyjskiej agresji oraz późniejszego wsparcia dla Ukrainy po zakończeniu konfliktu.

– Zobowiązujemy się, że razem z Ukrainą będziemy dążyć swoimi działaniami dyplomatycznymi do zawieszenia Rosji jako członka Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. Zawieszenie pozostawia konieczność przestrzegania zobowiązań, a odejmuje wszelkie prawa – powiedziała w swoim wystąpieniu Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.


Czytaj również: Czy zboże z Ukrainy znów napłynie do Polski?


Odnawialne źródła przyszłości

Szefowa resortu klimatu i środowiska zapewniła, że Polska zamierza stale wspierać Ukrainę w zapewnieniu jej bezpieczeństwa energetycznego, uznając jednocześnie znaczenie stabilności systemu energetycznego Polski.

– Na ścieżce transformacji energetycznej jest zarówno Polska, jak i Ukraina – mamy wiele doświadczeń, którymi możemy się wymieniać. Na dziś priorytetem jest odbudowa i utrzymanie systemu elektroenergetycznego i stabilności dostaw na Ukrainie. Obiecujemy, że nie zaniechamy żadnego z projektów rozpoczętych z Ukrainą przed wojną. Będziemy prowadzić współpracę surowcową, wymieniać doświadczenia w obszarze transformacji energetycznej oraz w zakresie czystego powietrza – przekazała minister.

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił nowe plany rozbudowy sieci gazowej i energetycznej. Wspomniał także, że polski rząd podjął dotychczas szereg działań, które pozwoliły uniezależnić się od rosyjskich surowców, m.in. inwestycja w pływający gazoport, rozbudowa naftoportu w Gdańsku czy planowana budowa elektrowni jądrowej. Realizacja planów i finalizacja podjętych inwestycji wzmocni bezpieczeństwo w Polsce i Europie Środkowej.

– Warto na najróżniejsze sposoby przebudowywać naszą architekturę energetyczną z wykorzystaniem odnawialnych źródeł przyszłości, które wraz z atomem na pewno będą stanowić trzon naszej energetyki w latach 30., w latach 40. i w kolejnych dziesięcioleciach – zauważył szef rządu.


Czytaj również: Wpływ działań wojennych na środowisko przyrodnicze w Ukrainie – raport


Polsko-ukraiński sojusz energetyczny

Polska dąży do rozwoju bezpieczeństwa energetycznego – swojego, ale również Ukrainy i całej Europy. Premier zwrócił uwagę, że po wygranej przez Ukrainę wojnie, przed naszym regionem otworzą się zupełnie nowe perspektywy.

Aktualnie toczą się rozmowy dotyczące współpracy w poszukiwaniu gazu w różnych obszarach, w tym na terenie Ukrainy. Wiąże się to z modernizacją sieci. Już teraz realizowane są prace nad przebudową linii elektrownia Chmielnicki – Rzeszów. Tematem rozmów jest również połączenie między Równe a Chełmem.

Prezes Rady Ministrów podziękował polskim instytucjom za pomoc Ukrainie w naprawie jej sieci energetycznej. Dzięki temu Ukraina zsynchronizowała swój system energetyczny ze strukturą unijną.

– Podczas mojej ostatniej wizyty w Kijowie parę tygodni temu, prezydent Zełenski przedstawiał mi ogromne wysiłki inżynierów ukraińskich. Dziękował także za nasz wkład w szybką odbudowę i naprawę ukraińskich elementów sieci infrastrukturalnej i infrastruktury krytycznej. To wszystko umożliwiło Ukrainie normalniejsze funkcjonowanie – powiedział szef rządu.

Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
źródło: MKiŚ, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE