Bank Żywności w Piszu to organizacja pozarządowa, która  specjalizuje się w pozyskiwaniu żywności i przekazywaniu jej  potrzebującym mieszkańcom powiatów piskiego i ełckiego. NFOŚiGW wesprze dotacją budowę nowej hali magazynowej.

Bank żywności

„Ratujemy żywność przed zmarnowaniem, edukujemy w zakresie prawidłowego odżywiania i niemarnowania jedzenia oraz aktywizujemy społecznie i zawodowo” – tak opisuje swoją działalność Bank żywności w Piszu.

Misja takich organizacji jest szczególnie ważna w dobie marnotrawienia ogromnych ilości żywności, z jakim mamy do czynienia na świecie, ale i w Polsce. NFOŚiGW, mając na celu wsparcie rozwiązań związanych z racjonalnym gospodarowaniem żywnością przekaże dotację dla Mazurskiego Banku Żywności na wybudowanie hali magazynowej w Piszu, która umożliwi gromadzenie i dystrybuowanie żywności.

Reklama

5 startupów, które działają na rzecz zapobiegania marnowaniu żywności


2 miliony na bank żywności

Dzięki dwumilionowemu wsparciu NFOŚIGW powstanie obiekt, dzięki któremu możliwe będzie zwiększenie pozyskiwania niesprzedanych lub niespożytych, lecz nadających się do konsumpcji, artykułów żywnościowych. Zwiększone zostanie także bezpieczeństwo magazynowania żywności pochodzącej ze zbiórek w Piszu i całym regionie, co będzie także ważne pod kątem wypełniania wymogów dystrybucji artykułów żywnościowych pochodzących z zasobów Unii Europejskiej.

Zakres zadania obejmie budowę hali magazynowej z opcją wygospodarowania w niej i wyposażenia w przyszłości zaplecza biurowo-socjalnego, kuchennego oraz umieszczenia odpowiedniej infrastruktury technicznej. W ramach zagospodarowania terenu wokół obiektu przewidziano m.in. budowę placu manewrowego, wjazdów dla samochodów dostawczych, parkingu oraz ogrodzenia terenu. Wszystkie te działanie przyczynią się do sprawnego funkcjonowania banku żywności, który  zostanie oddany do użytku we wrześniu 2024 r.

Całkowity koszt inwestycji sięgnie 2,5 mln zł, a dofinansowanie zostanie przekazane z programu priorytetowego NFOŚiGW pn. Racjonalna gospodarka odpadami, Cz. 1 Selektywne zbieranie i zapobieganie powstawaniu odpadów.

Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: NFOŚiGW, bankzywnosci.pisz.pl

zdjęcie: bankzywnosci.pisz.pl

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE