Aukcje OZE 2019 odbędą się w listopadzie czy w grudniu? Projekt nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii zyskał akceptację rządu. Teraz trafić musi do Sejmu. Ten w lipcu będzie obradował jutro i pojutrze, a potem 17-19 lipca.

W projekcie założono maksymalną ilość energii oferowanej do sprzedaży na poziomie ponad 145,7 mln MWh. Maksymalną wartość sprzedaży natomiast na ok. 45,6 mld zł, a maksymalną pomoc publiczną (m.in. na inwestycje) na ponad 13,8 mld zł. Po tegorocznej aukcji przyrost nowych mocy wytwórczych OZE – według rządowych szacunków – wynosić powinien 3414 MW.

Reklama

WSZYSTKO, CO MUSISZ WIEDZIEĆ O OZE
KLIKNIJ I SPRAWDŹ!


 

Jak poinformowała Dziennik Gazetę Prawną Katarzyna Szwed-Lipińska, dyrektor departamentu źródeł odnawialnych w URE „gdyby nowelizacja ustawy o OZE weszła w życie w lipcu, to w optymistycznym scenariuszu przeprowadzenie aukcji OZE możliwe byłoby w listopadzie.

– Niemniej termin grudniowy oceniam jako bardziej prawdopodobny. Kluczowe dla terminu przeprowadzenia tegorocznych aukcji OZE, poza samym momentem wejścia w życie nowelizacji ustawy o OZE, jest przygotowanie platformy aukcyjnej IPA – powiedziała Katarzyna Szwed-Lipińska.

Aukcje OZE 2019

Platforma IPA musi zostać zmodernizowana i przystosowana do nowych wymogów. To oznacza nie tylko koszty (na te cel w ciągu 10 lat zarezerwowano 5,4 mln złotych w budżecie), ale też czas. URE musi ogłosić i przeprowadzić przetarg na dostosowanie i utrzymanie systemu IPA, przetestować system, a dopiero potem ogłosić aukcje.

– Ryzyko, że coś się nie uda, jest ogromne – dodała Szwed-Lipińska dla DGP.

Nowelizacja ustawy o OZE wprowadza wiele ułatwień dla przedsiębiorców inwestujących w odnawialne źródła energii, np:

  • już nie trzeba będzie więc przedkładać decyzji środowiskowych i innych uwarunkowań lokalizacyjnych (weryfikowanych w procesie uzyskiwania pozwolenia na budowę),
  • nie trzeba będzie uzyskiwać pozwoleń na budowę i przygotowywać projektów budowlanych dla mikroinstalacji słonecznych o mocy do 6,5 kW, sporządzać i uzgadniać projektu budowlanego dla mikroinstalacji fotowoltaicznych i biogazu rolniczego (zmiana wynika z nowelizowanego właśnie prawa budowlanego),
  • od tej pory nie będą wymagane przy dopuszczaniu do aukcji dokumenty prawomocnych decyzji środowiskowych i decyzji o lokalizacji instalacji.

Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo! Sprawdź:

Źródło: DGP

Zdjęcie: shutterstock

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE