Alarm smogowy będzie ogłaszany szybciej, bo już wtedy, gdy pył PM10 osiągnie poziom 150 μg/m3, a nie jak jest obecnie – 300. Natomiast informacje o smogu mają być publikowane, gdy PM10 osiągnie stężenie 100 μg/m3 (obecnie 200 μg/m3). Rozporządzenie w tej sprawie ma wejść w życie już od października.

Premier Mateusz Morawiecki oraz Henryk Kowalczyk minister środowiska opublikowali na swoich tweetach informację. Zdecydowaliśmy się na obniżenie smogowych norm alarmowych z 300 do 150 µg/m3, a docelowo 80 µg/m3. Dbamy o płuca naszych dzieci. Realnie stawiamy czoła prawdziwym problemom, które przez lata zamiatano pod dywan. W 2012 r. ten próg został podniesiony z 200 do 300 µg/m3.

Reklama

Sprawdź również: Czy rządowy program Czyste Powietrze to fiasko?


Minister H. Kowalczyk podpisał projekt stosownego rozporządzenia już 20 września. Dotyczy on właśnie nowych norm alarmowych dla smogu. Projekt trafił potem do konsultacji, które trwały 5 dni..

Premier Mateusz Morawiecki kilka dni wcześniej, podczas konferencji w Bytomiu, że w przyszłości alarm smogowy będzie ogłaszany przy przekroczeniu 80 mikrogramów na m sześc. dla pyłu PM10.

Alarm smogowy po nowemu

Przypomnijmy, że na początku kwietnia ministerstwo  środowiska zaproponowało nowe poziomy informowania i alarmowania o smogu – odpowiednio na poziomie 250 i 150 mikrogramów na metr sześc. dla pyłu PM10. Skrytykował je Polski Alarm Smogowy (PAS). PAS wskazał, że nadal byłyby one najwyższe w UE i trzykrotnie wyższe niż we Francji czy we Włoszech. W Małopolsce w 2018 roku nie było ani jednego dnia, w którym ogłoszono by alarm smogowy. Na Śląsku takich dni w całym ubiegłym roku byłyby tylko trzy.

Natomiast Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wskazuje, że dopuszczalne stężenie dobowe dla pyłu PM10 nie powinno przekraczać 50 mikrogramów, a dla pyłu PM2,5 – 25 mikrogramów na metr sześcienny.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Całe wydanie znajdziesz też tutaj. Dlatego kliknij!

Źródło: Ministerstwo Środowiska
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE