Hafslund Celsio buduje instalację wychwytu CO2 przy spalarni odpadów. Obniżenie emisji wygeneruje kredyty węglowe, które kupi Microsoft. Firmy podpisały umowę na usunięcie 1,1 mln t CO2 w ciągu dekady.

Reklama

Instalacja termicznego odpadów zyska dochód z wychwytu CO2 poprzez sprzedaż kredytów węglowych, które stanowią zbywalny certyfikat będący ekwiwalentem każdej usuniętej tony dwutlenku węgla. Kupująca go firma w ten sposób rekompensuje swoje emisje gazów cieplarnianych do atmosfery. To jeden ze sposobów na skomercjalizowanie instalacji CCS.

Kolejni gracze wchodzą do gry

Hafslund Celsio operuje instalacją termicznego odpadów i jest największym w Norwegii dostawcą energii cieplnej. Aby obniżyć uboczne emisje gazów cieplarnianych, postanowiono wzbogacić zakład o instalację wychwytującą CO2. Następnie gaz cieplarniany będzie składowany na dnie Morza Północnego w ramach projektu Northern Lights.


Czytaj też: Holcim zyskał partnera w projekcie pierwszej instalacji wychwytu i składowania CO2 w Polsce


Aby przedsięwzięcie stało się zyskowne ekonomicznie, konieczne jest znalezienie partnerów. Jednym z nich będzie Microsoft, który zakupi kredyty węglowe zapewnione dzięki CCS.

– Umowa z Microsoft stanowi znaczący wkład w komercyjny sukces projektu Hafslund Celsio. Zakup dokonany przez Microsoft udowadnia uznanie dla projektu CCS i podkreśla kluczową rolę sektora przetwarzania odpadów na energię jako wiarygodnego dostawcy usług usuwania dwutlenku węgla – mówi Martin S. Lundby, dyrektor generalny Hafslund Celsio.

Już wcześniej udało się pozyskać także innych partnerów, m.in. Grupę Frontier.

Projekt stopniowo się rozwija

Rozpoczęcie pracy instalacji carbon capture przy Hafslund Celsio ma nastąpić w 2029 r. Od tego momentu rocznie z atmosfery usuwane będzie 350 tys. t CO2. Głównym źródłem wychwytu mają być odpady żywnościowe oraz powstające z wykorzystaniem ropy naftowej – np. nienadający się do recyklingu plastik.

– Projekt Hafslund Celsio przekształca odpady w cenne usuwanie dwutlenku węgla, zapewniając jednocześnie miastu Oslo ogrzewanie i pomagając Norwegii osiągnąć cele klimatyczne – stwierdza Brian Marrs, starszy dyrektor ds. energii i usuwania dwutlenku węgla w Microsoft. – Doceniamy kluczową rolę Hafslund Celsio w projekcie Longship i cieszymy się z rozwoju tego projektu – dodaje.

Sama instalacja carbon capture wystarczy, by obniżyć emisje całego Oslo o około 20% rocznie. Będzie ona elementem projektu Longship, który jest realizowany przez stronę rządową i ma przyczynić się do zbudowania pełnego łańcucha wartości w zakresie wychwytywania, transportu i trwałego składowania CO2.


Czytaj też: Przez 5 lat świat potroił ilość energii ze słońca


Partnerstwo prywatne gwarantuje uzasadnienie ekonomiczne dla realizacji projektów z obszaru CCS.

– Umowa ta stanowi ważny kamień milowy dla branży waste-to-energy i demonstruje potencjał usuwania dwutlenku węgla w tej branży, co pomoże nowym projektom ustalić ścieżkę do solidnego uzasadnienia biznesowego. Nasz projekt CCS przyczyni się do osiągnięcia przez Microsoft celu polegającego na wyeliminowaniu emisji dwutlenku węgla, jednocześnie wspierając krajowe zobowiązania Norwegii w ramach porozumienia paryskiego – wskazuje Jannicke Gerner Bjerkås, dyrektor CCS i rynków węgla w Hafslund Celsio.

Zdjęcie: Archiwum Magazynu Biomasa

Źródło: Hafslund Celsio

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE