Technologia wychwytu CO2 może towarzyszyć gospodarce odpadowej. Firmy technologiczne zainwestowały w dostosowanie tego rozwiązania do Instalacji Termicznego Przetwarzania Odpadów. Pomysł podchwycił m.in. Google.
Projekt CCS powstaje w Norwegii. Firmy Stripe, Google i Salesforce zainwestowały 32 mln dolarów, aby od 2029 r. co roku sekwestrować 100 tys. t CO2 z odpadów.
Oslo ogrzewa się odpadami
W stolicy Norwegii działa ITPO zarządzane przez Hafslund Celsio – największego w tym kraju dostawcę energii cieplnej. Odpady komunalne zebrane z miasta są segregowane. Te, które nie są biodegradowalne, kieruje się do termicznego przetwarzania. Nowa instalacja wychwytu dwutlenku węgla ma spowodować, że ciepło stanie się w pełni bezemisyjne, bo z procesu usunięte zostanie 90% emisji CO2. Docelowo gaz cieplarniany ma być w formie sprężonej transportowany do punktu sekwestracji na Morzu Północnym – Northern Lights.
2. Kongres carbon capture. Sprawdź kto się już zarejestrował!
Opłacalność takiego systemu zarządzania emisjami ma opierać się na tzw. kredytach węglowych. Hafslund Celsio będzie je sprzedawać firmom, które chcą zbilansować swój ślad węglowy. Klientem ma być Grupa Frontier.
– Dwie główne metody postępowania z odpadami obejmują składowanie lub spalanie. Problem ze składowaniem odpadów polega na tym, że ostatecznie powstaje metan, który jest około 30 razy gorszy dla atmosfery pod względem przyczyniania się do globalnego ocieplenia – mówi Hasan Muslemani, szef badań nad zarządzaniem emisjami dwutlenku węgla w Oxford Institute for Energy Studies. – W przypadku spalania, CO2 bezpośrednio przedostaje się do atmosfery. I tu właśnie wkracza CCS. Dając to, co najlepsze z obu metod: brak emisji CO2 do atmosfery dziś i metanu w przyszłości – dodaje.
Termiczne przetwarzanie odpadów bez CO2
Frontier to grupa nabywców, która powstała w celu zagwarantowania przyszłego popytu na usługi związane z wychwytem CO2. Celem jest stworzenie rynku odbiorców, co zapewni przedsiębiorców i naukowców o tym, że istnieje przestrzeń dla rozwoju technologii CCUS. Eksperci twierdzą, że ponad 10 mld t dwutlenku węgla będzie musiało zostać usunięte z atmosfery, aby pomóc ograniczyć skutki zmian klimatycznych. Z tego powodu konieczne jest jak najszybsze zainicjowanie rozwoju rynku.
Czytaj też: Ciepło odpadowe ogrzewa mieszkańców Leżajska
Według Frontier w samej Europie działa 500 ITPO, które mogłyby zastosować to same rozwiązanie. W ten sposób do 2050 r. z atmosfery mogłoby zostać usuniętych około 400 mln t CO2.
Zdjęcie: Hafslund Celsio/Einar Aslaksen
Źródło: Frontier, The Wall Street Journal