Jak to możliwe, że z odpadów powstaje energia i co to znaczy, że jest zielona? Co to jest biogaz? Z czego i gdzie jest wytwarzany? Jaki ma związek z globalnym ociepleniem i co kryje się pod skrótem GOZ? Poznańska szkoła podstawowa zainaugurowała akcję edukacyjną „Róbmy biogaz”.
Magazyn Biomasa przy wsparciu doświadczonych metodologów przygotował skierowaną do dzieci klas 1-3 akcję edukacyjną, której celem jest zapoznanie uczniów z tematem biogazu i biometanu. W szkole podstawowej COGITO nauczycielka klasy drugiej przeprowadziła pierwszy cykl lekcji poświęconych zielonym gazom. W ramach akcji, poza zajęciami w klasie, gdzie uczniowie wykonywali makiety biogazowni i samodzielnie „robili biogaz”, dzieci odwiedziły także pobliski zakład produkcji biogazu w Przybrodzie. Podsumowaniem projektu był specjalnie zorganizowany MINI Kongres Biometanu.

„Róbmy biogaz”
Podstawą projektu jest książka oraz karty pracy i karty aktywności dla nauczycieli zawierające część metodyczną. Kompletny zestaw materiałów trafi do 400 wybranych szkół podstawowych w Polsce i będzie punktem wyjścia do przeprowadzenia tygodniowego lub dwutygodniowego cyklu na temat biogazu.
„Jesteśmy przekonani, że rozwiązaniem problemu, jakim jest opór społeczny wobec biogazowni jest edukacja. Przybliżanie podstawowych pojęć i oswajanie dzieci z tematem od najmłodszych lat na pewno wpłynie na zwiększenie świadomości i pomoże dostrzec korzyści, jakie płyną z biogazu” – mówią autorki projektu.
Powielane wciąż mity na temat instalacji biogazowych powodują, że zamiast korzystać z szans jakie nam dają, boimy się ich i nie chcemy ich w swoim sąsiedztwie. A więc bierzmy przykład z dzieci, nie bójmy się wiedzieć więcej i „Róbmy biogaz”!
Partner wspierający:

Patron honorowy:

Mecenasi akcji:
Chcesz widzieć więcej? Pobierz książkę lub czytaj online:
Pobierz:
Czytaj online!
zdjęcia: Paulina Kryspin, Maria Nowaczyk