Jest wola polityczna, jest pierwsza budowana instalacja i branże, które mówią jasno, że bez tej technologii nie przetrwają. 2. Kongres Carbon Capture w Poznaniu potwierdził, że istnieje ogromny potencjał, ale i pilna potrzeba przepisów prawnych dla rozwijającej się w Polsce branży CCUS.
10 kwietnia w Poznaniu odbył się 2. Kongres Carbon Capture organizowany przez „Magazyn Biomasa”. W spotkaniu wzięli udział politycy, przedstawiciele wysokoemisyjnych sektorów przemysłu, doradcy finansowi oraz reprezentanci firm związanych z poszczególnymi etapami łańcucha wartości CCUS.
Politycy widzą, że trzeba działać
Wychwyt i sekwestracja lub wtórne wykorzystanie dwutlenku węgla to dla branż energochłonnych jedyna droga do usunięcia emisji. Dziś nie ma alternatywy dla tej technologii, jeśli chodzi o emisje procesowe generowane w niektórych sektorach.
Pierwszy raport „Carbon capture w Polsce” już dostępny!
Sam koncept budowania instalacji wychwytu CO2 nie jest niczym nowym.
– To, że tematem CCU i CCS zajmuje się „Magazyn Biomasa” to znak czasów. Kiedy w 2004 r. wyjechałem do mojej pierwszej pracy w Brukseli, zajmowałem się tą technologią i wtedy była ona promowana jako recepta na emisje z elektrowni węglowych – mówił Krzysztof Bolesta, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska podczas otwarcia Kongresu. – Dzisiaj jesteśmy w innym miejscu i dlatego ta technologia wróciła – o ile energetyka znalazła własną drogę do dekarbonizacji, to część branż przemysłowych nie jest w stanie wyeliminować emisji w sposób inny, niż poprzez wychwycenie i permanentne magazynowanie CO2 pod ziemią. Cement jest tego koronnym przykładem – dodał.
Wiceminister MKiŚ podczas wydarzenia przedstawił, jakie obecnie działania prowadzone są w Polsce na rzecz technologii carbon capture. Składają się na to cztery filary: stworzenie kompleksowych ram prawnych, mechanizmy wsparcia, dialog z rynkiem i pozyskiwanie akceptacji społecznej.
– Pracujemy nad projektem ustawy. Będzie ona regulowała transport i składowanie CO2. Chcemy zaproponować tzw. piaskownice regulacyjne umożliwiające innowacyjnym projektom szybszą drogę administracyjną – wyjaśnił Krzysztof Bolesta.
Padła deklaracja o tym, że projekt ustawy zostanie przedstawiony w drugiej połowie tego roku.
Zmiany prawne w kilku obszarach
– Obecnie gorącą kwestią jest tzw. rozporządzenie lokalizacyjne, nad którym pracowaliśmy przez cały ostatni rok. Będzie to zmiana dokumentu, który powstał 11 lat temu, gdzie na cele magazynowania wskazano jedynie obszar offshore na północ od Półwyspu Helskiego. Nowa wersja dopuści powstawanie składowisk CO2 w innych lokalizacjach, przede wszystkim onshore – mówił podczas Kongresu Krzysztof Galos, Główny Geolog Kraju i wiceminister w MKiŚ.
Sekwestracja na lądzie jest tańsza niż na morzu. Ponadto Polska dysponuje ogromnym potencjałem magazynowania dwutlenku węgla, ponieważ na terenie kraju panują odpowiednie warunki geologiczne.
Nowe obszary zatłaczania CO2 mają być zlokalizowane na północy Polski. Jak informuje Krzysztof Galos, projekt rozporządzenia jest już praktycznie gotowy i ma zostać podany do wiadomości publicznej jeszcze przed wakacjami.
Czytaj też: Wychwyt CO2 dla polskiego przemysłu wapienniczego
Ekspert wskazał także, że nie zostanie wyłoniony jeden krajowy operator sieci transportowej CO2. Zamiast tego w rynku ma uczestniczyć wielu mniejszych operatorów. Doprecyzowane mają zostać jedynie warunki ubiegania się o koncesję na rozpoznanie warunków, a następnie właściwe składowanie.
– Ministrowie są świadomi, czego oczekuje rynek. Potrzebujemy jeszcze przejścia z fazy weryfikacji i zbierania danych do działania – powiedział Piotr Kolasa z Kancelarii Polowiec i Wspólnicy.
Podczas panelu dyskusyjnego moderator Paweł Gładysz, prezes Stowarzyszenia CCUS Poland, zapytał o to, na ile uczestnicy w skali od 1 do 10 oceniają gotowość rynku i przemysłu do inwestycji w technologie CCUS. Średnia ocena wyniosła 4.
– Moja ocena to 4 i to jest dobra ocena. Bo kiedy rozpoczynaliśmy rozmowy z Komisją Europejską jako Clean Air Task Force byliśmy na poziomie 0, więc to jest znaczący krok naprzód. CCS is back – podsumował nastroje branżowe Codi Rossie z CATF.
ZOBACZ FILM Z KONGRESU CARBON CAPTURE
ZOBACZ ZDJĘCIA:
Zdjęcia: www.fotorealizacje.pl