Na polskim rynku biogazu pojawiła się nowa kooperacja. Raen Sp. z o.o. pozyska finansowanie dla biogazowni hybrydowych budowanych przez Dynamic Biogas Energy. Zyski z realizowanych projektów lub ich zbycia będą dzielone po połowie pomiędzy te dwa podmioty.

Reklama

Wspólna inwestycja

Raen ma już doświadczenie w inwestycjach w OZE, jednak to dopiero początek, jeśli chodzi o biogaz.

– Umowa o współpracy z Dynamic Biogas Energy daje nam możliwość wykorzystania naszych kompetencji w zakresie pozyskiwania finansowania i dostępu do inwestorów zainteresowanych projektami OZE w Polsce. Rozwój projektów biogazowych będzie uzupełnieniem naszej podstawowej działalności w zakresie rozwoju projektów PV i wiatrowych – mówi prezes grupy Raen Adam Guz. – Tym samym aktywność na rynku biogazowym umożliwi dywersyfikację działalności i realizację planów większego zróżnicowania obecności Grupy na rynku OZE. Chcemy zacząć od kilku biogazowni, z łącznym nakładem inwestycyjnym około 100 mln zł – dodaje.


9. Kongres Biogazu


W ramach podjętej współpracy, strony wykorzystają swoje doświadczenie i wiedzę. Raen zajmie się przygotowaniem finansowania projektów, a Dynamic Biogas Energy zabezpieczy stronę administracyjną i logistyczną przedsięwzięć.

– My dostarczamy konkretne lokalizacje i pozyskujemy niezbędne decyzje administracyjne. Naszym produktem jest spółka celowa wyposażona we wszystkie dokumenty niezbędne do rozpoczęcia budowy, jak przyłącze do sieci, pozwolenie na budowę – tłumaczy David Meister z Dynamic Biogas Energy.

Biogazownie hybrydowe odpowiedzią na problemy

Współpraca Raen i Dynamic Biogas Energy ma opierać się na projektach, które gwarantują ciągłą sprawność działania. Będą to projekty „ready to build”.

– Perspektywy, jakie ma przed sobą rynek biogazu w Polsce są ogromne. Wystarczy spojrzeń na naszego zachodniego sąsiada, aby zobaczyć ile jeszcze mamy do zrobienia. Dlatego Raen chce się aktywnie zaangażować w budowanie lokalnego bezpieczeństwa energetycznego, opartego o wyjątkową technologię dostarczaną przez naszego partnera. Realizacja takich projektów z finansowym wsparciem inwestorów to przyszłość lokalnej energetyki odnawialnej w Polsce. – przedstawia rolę Raen S.A. Prezes Adam Guz.


Czytaj też: Biogaz – jak zyskać zaufanie lokalnej społeczności? Warsztaty dla inwestorów


– Technologia biogazowni hybrydowej opiera się na tym, że biogaz jest magazynowany w zbiorniku kulowym, a produkcja energii w wysokosprawnej kogeneracji odbywa się w godzinach szczytowych, gdy to zapotrzebowanie jest najwyższe. To odpowiedź na obecną sytuację w energetyce związaną z okresowym brakiem odbioru energii do sieci z powodu pracy źródeł pogodozależnych – wyjaśnia przedstawiciel Dynamic Biogas Energy.

Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!

Zdjęcie: Dynamic Biogas Energy

Źródło: PAP

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE