Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przekaże sześciu gminom ponad 30 mln zł na budowę punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych. W ramach dofinansowania gminy zrealizują także działania edukacyjne.
NFOŚiGW dofinansowuje działania związane z zagospodarowaniem odpadów
W sześciu gminach w Wielkopolsce, na Lubelszczyźnie, Mazowszu i Śląsku oraz w województwach zachodniopomorskim i świętokrzyskim powstaną lub zostaną rozbudowane tzw. PSZOK-i, czyli punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych. Na ten cel NFOŚiGW przekaże ponad 30 mln zł. Jak zapewnia Paweł Augustyn zastępca prezesa Zarządu NFOŚiGW, nowe PSZOK-i umożliwią wydajniejsze wykorzystanie surowców i przyczynią się do ponownego użycia materiałów i urządzeń, a także do promowania selektywnego zbierania odpadów na poziomie lokalnym.
Beneficjentami programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko (FEnIKS) 2021-2027 ramach działania 1.4 Gospodarka odpadami oraz gospodarka o obiegu zamkniętym są gminy: Kostrzyn (wielkopolskie), Starachowice (świętokrzyskie), Wierzbica (lubelskie), Siedlce (mazowieckie), Pyskowice (śląskie), Kołobrzeg (zachodniopomorskie).
Kongres Biogazu – zarejestruj się!
Nie tylko PSZOK-i
Oprócz budowy lub rozbudowy PSZOK-ów w wybranych gminach zaplanowano realizację dodatkowych inwestycji, wśród których nie brakuje działań edukacyjnych.
W Kołobrzegu i w Siedlcach na terenie PSZOK powstanie ścieżka edukacyjna, która przybliży tematykę recyklingu. Zaplanowano także działania o charakterze edukacyjnym skierowane do mieszkańców. Gmina Starachowice m.in. zakupi specjalistyczny samochodu, który umożliwi mobilne selektywne zbiórki odpadów i przeprowadzi kampanię edukacyjną dla mieszkańców.
Mieszkańcy Wierzbicy zyskają automat do selektywnej zbiórki elektroodpadów, ponadto zaplanowano przekazanie kompostowników do wykorzystania przez mieszkańców oraz szkołę podstawową. Na terenie gminy powstaną również punkty wymiany działającego sprzętu i książek. W Kostrzynie, poza ścieżką edukacyjną w ramach przedsięwzięcia powstaną magazyn odpadów niebezpiecznych i zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEE), magazyn rzeczy drobnych, magazyn na przedmioty do ponownego użycia oraz punkt napraw.
W gminie Pyskowice budowie PSZOK-u będzie towarzyszył montaż dwóch punktów na elektroodpady i utworzenie punktu napraw. Zakupione zostaną także kompostowniki, które ułatwiąmieszkańcom zagospodarowanie biodegradowalnych odpadów. Poza tym gmina, podobnie jak pozostali beneficjenci, zaplanowała także ścieżkę edukacyjną i organizację warsztatów ekologicznych dla dzieci i młodzieży.
Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!
zdjęcie: pixabay